Dansk Kina-blog: 20-30 dræbte på Foxconn-fabrik

En dansk programmør bosat i Kina fortæller på sin blog, at dødstallet fra Foxconn-ulykken er meget større end oplyst.

Artikel top billede

I går kunne ComON fortælle om eksplosionen på Foxconn-fabrikken i Chengdu i Kina, som ifølge de officielle oplysninger har kostet tre arbejdere livet og såret yderligere 15. På denne fabrik fremstilles blandt andet iPhone 4 og iPad 2 for Apple.

Nu fortæller en dansk programmør bosat i Kina, at dødstallet er meget større. Stig Tangsgaard skriver på sin blog, at der er mellem 20 og 30 dræbte på fabrikken. Altså ti gange mere end det officielle dødstal.

Stig Tangsgaard har været bosat i Kina gennem de sidste fem år og han er kinesisk gift. Hans kones bror arbejder på den ramte fabrik i Chengdu og det er herfra, oplysningen om det reelle dødstal stammer.

Programmøren fortæller også i detaljer om arbejdsforholdene i fabrikken på sin blog. Lønnen er rimelig god – efter en kinesisk standard – og der er fri kost og logi for arbejderne.

”Et eller andet sted ved jeg ikke, om det er positivt eller negativt, da det ret meget kommer til at virke som “slavelejre”. Et billede af en kinesisk familiefar der arbejder på en fabrik og hver dag tager hjem til kone og barn og har “et liv” virker mere tiltalende end unge mænd der arbejder 12 timer om dagen og bor med kolleger på fabriksområdet,” skriver Stig Tangsgaard.

Men han tilføjer at det er uklart om Foxconn faktisk kræver at arbejderne skal bo i disse ”arbejdslejre”.

Det ser ud til at iPad 2 produktionen kun bliver ramt i begrænset omfang af ulykken i Chengdu. Ifølge Digitimes blev mellem 25 og 30 pct. af alle iPad 2 enheder der blev leveret i april fremstillet i Chengdu, mens resten kommer fra den store fabrik i Shenzhen.

Det er denne store fabrik, der sidste år skabte overskrifter efter en serie af selvmord blandt de ansatte. Foxconn har efterfølgende hævet lønningerne, men flytter nu produktionen til andre steder i Kina – som Chengdu – hvor lønningerne er lavere.

Foxconn beskæftiger mere end en million mennesker i Kina og er ved at ekspandere til flere lande.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S