Dansk Kina-blog: 20-30 dræbte på Foxconn-fabrik

En dansk programmør bosat i Kina fortæller på sin blog, at dødstallet fra Foxconn-ulykken er meget større end oplyst.

Artikel top billede

I går kunne ComON fortælle om eksplosionen på Foxconn-fabrikken i Chengdu i Kina, som ifølge de officielle oplysninger har kostet tre arbejdere livet og såret yderligere 15. På denne fabrik fremstilles blandt andet iPhone 4 og iPad 2 for Apple.

Nu fortæller en dansk programmør bosat i Kina, at dødstallet er meget større. Stig Tangsgaard skriver på sin blog, at der er mellem 20 og 30 dræbte på fabrikken. Altså ti gange mere end det officielle dødstal.

Stig Tangsgaard har været bosat i Kina gennem de sidste fem år og han er kinesisk gift. Hans kones bror arbejder på den ramte fabrik i Chengdu og det er herfra, oplysningen om det reelle dødstal stammer.

Programmøren fortæller også i detaljer om arbejdsforholdene i fabrikken på sin blog. Lønnen er rimelig god – efter en kinesisk standard – og der er fri kost og logi for arbejderne.

”Et eller andet sted ved jeg ikke, om det er positivt eller negativt, da det ret meget kommer til at virke som “slavelejre”. Et billede af en kinesisk familiefar der arbejder på en fabrik og hver dag tager hjem til kone og barn og har “et liv” virker mere tiltalende end unge mænd der arbejder 12 timer om dagen og bor med kolleger på fabriksområdet,” skriver Stig Tangsgaard.

Men han tilføjer at det er uklart om Foxconn faktisk kræver at arbejderne skal bo i disse ”arbejdslejre”.

Det ser ud til at iPad 2 produktionen kun bliver ramt i begrænset omfang af ulykken i Chengdu. Ifølge Digitimes blev mellem 25 og 30 pct. af alle iPad 2 enheder der blev leveret i april fremstillet i Chengdu, mens resten kommer fra den store fabrik i Shenzhen.

Det er denne store fabrik, der sidste år skabte overskrifter efter en serie af selvmord blandt de ansatte. Foxconn har efterfølgende hævet lønningerne, men flytter nu produktionen til andre steder i Kina – som Chengdu – hvor lønningerne er lavere.

Foxconn beskæftiger mere end en million mennesker i Kina og er ved at ekspandere til flere lande.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job