Dansk Kina-blog: 20-30 dræbte på Foxconn-fabrik

En dansk programmør bosat i Kina fortæller på sin blog, at dødstallet fra Foxconn-ulykken er meget større end oplyst.

Artikel top billede

I går kunne ComON fortælle om eksplosionen på Foxconn-fabrikken i Chengdu i Kina, som ifølge de officielle oplysninger har kostet tre arbejdere livet og såret yderligere 15. På denne fabrik fremstilles blandt andet iPhone 4 og iPad 2 for Apple.

Nu fortæller en dansk programmør bosat i Kina, at dødstallet er meget større. Stig Tangsgaard skriver på sin blog, at der er mellem 20 og 30 dræbte på fabrikken. Altså ti gange mere end det officielle dødstal.

Stig Tangsgaard har været bosat i Kina gennem de sidste fem år og han er kinesisk gift. Hans kones bror arbejder på den ramte fabrik i Chengdu og det er herfra, oplysningen om det reelle dødstal stammer.

Programmøren fortæller også i detaljer om arbejdsforholdene i fabrikken på sin blog. Lønnen er rimelig god – efter en kinesisk standard – og der er fri kost og logi for arbejderne.

”Et eller andet sted ved jeg ikke, om det er positivt eller negativt, da det ret meget kommer til at virke som “slavelejre”. Et billede af en kinesisk familiefar der arbejder på en fabrik og hver dag tager hjem til kone og barn og har “et liv” virker mere tiltalende end unge mænd der arbejder 12 timer om dagen og bor med kolleger på fabriksområdet,” skriver Stig Tangsgaard.

Men han tilføjer at det er uklart om Foxconn faktisk kræver at arbejderne skal bo i disse ”arbejdslejre”.

Det ser ud til at iPad 2 produktionen kun bliver ramt i begrænset omfang af ulykken i Chengdu. Ifølge Digitimes blev mellem 25 og 30 pct. af alle iPad 2 enheder der blev leveret i april fremstillet i Chengdu, mens resten kommer fra den store fabrik i Shenzhen.

Det er denne store fabrik, der sidste år skabte overskrifter efter en serie af selvmord blandt de ansatte. Foxconn har efterfølgende hævet lønningerne, men flytter nu produktionen til andre steder i Kina – som Chengdu – hvor lønningerne er lavere.

Foxconn beskæftiger mere end en million mennesker i Kina og er ved at ekspandere til flere lande.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension