Dansk Kina-blog: 20-30 dræbte på Foxconn-fabrik

En dansk programmør bosat i Kina fortæller på sin blog, at dødstallet fra Foxconn-ulykken er meget større end oplyst.

Artikel top billede

I går kunne ComON fortælle om eksplosionen på Foxconn-fabrikken i Chengdu i Kina, som ifølge de officielle oplysninger har kostet tre arbejdere livet og såret yderligere 15. På denne fabrik fremstilles blandt andet iPhone 4 og iPad 2 for Apple.

Nu fortæller en dansk programmør bosat i Kina, at dødstallet er meget større. Stig Tangsgaard skriver på sin blog, at der er mellem 20 og 30 dræbte på fabrikken. Altså ti gange mere end det officielle dødstal.

Stig Tangsgaard har været bosat i Kina gennem de sidste fem år og han er kinesisk gift. Hans kones bror arbejder på den ramte fabrik i Chengdu og det er herfra, oplysningen om det reelle dødstal stammer.

Programmøren fortæller også i detaljer om arbejdsforholdene i fabrikken på sin blog. Lønnen er rimelig god – efter en kinesisk standard – og der er fri kost og logi for arbejderne.

”Et eller andet sted ved jeg ikke, om det er positivt eller negativt, da det ret meget kommer til at virke som “slavelejre”. Et billede af en kinesisk familiefar der arbejder på en fabrik og hver dag tager hjem til kone og barn og har “et liv” virker mere tiltalende end unge mænd der arbejder 12 timer om dagen og bor med kolleger på fabriksområdet,” skriver Stig Tangsgaard.

Men han tilføjer at det er uklart om Foxconn faktisk kræver at arbejderne skal bo i disse ”arbejdslejre”.

Det ser ud til at iPad 2 produktionen kun bliver ramt i begrænset omfang af ulykken i Chengdu. Ifølge Digitimes blev mellem 25 og 30 pct. af alle iPad 2 enheder der blev leveret i april fremstillet i Chengdu, mens resten kommer fra den store fabrik i Shenzhen.

Det er denne store fabrik, der sidste år skabte overskrifter efter en serie af selvmord blandt de ansatte. Foxconn har efterfølgende hævet lønningerne, men flytter nu produktionen til andre steder i Kina – som Chengdu – hvor lønningerne er lavere.

Foxconn beskæftiger mere end en million mennesker i Kina og er ved at ekspandere til flere lande.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks