Danske brugere har også Wi-Fi-problemer på iPhone

Det nye iPhone OS 3.0 skaber Wi-Fi-problemer på iPhone og iPod Touch og giver ekstremt lave hastigheder helt ned på 2G-niveau.

Udenlandske websites har tidligere skrevet om Wi-Fi-problemer med det nye iPhone OS 3.0 og nu rammer problemet også danske iPhone- og iPod Touch-ejere.

En læser kontaktede Mobil.nu med problemet, hvor efter redaktionen selv så nærmere på sagen. Når man bruger 3G-nettet til at surfe med, går det hurtigt og glat at surfe på nettet, derimod reduceres hastighed voldsomt, når man surfer med Wi-Fi.

0,27 Mbit/s på 20 Mbit-forbindelse
Man kan teste sin hastighed på iPhone ved at surfe ind på www.testmyiphone.com. Det gjorde læseren, der kontaktede Mobil, og han målte en hastighed på 0,11 Mbit/s på en forbindelse med 4 Mbit/s.

Da vi testede hastigheden på en iPhone 3GS med iPhone OS 3.0 på en 20 Mbit/s-forbindelse, målte vi således kun 0,27 Mbit/s - og det endda på Apples Airport Extreme. Her burde Wi-Fi-forbindelsen være optimal og i hvert fald følge de eventuelle krav, som Apple stiller til Wi-Fi-forbindelsen.

Mobil.nu har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Apple om, hvorfor iPhone OS 3.0 giver en Wi-Fi-hastighed, der er helt nede på 2G-niveau.
Vi opdaterer naturligvis artiklen, såfremt Apple vender tilbage med svar.

Skriv til os
Oplever du også problemer med Wi-Fi-hastigheden på din iPhone med OS 3.0, så send gerne en mail til redaktionen på danmark@mobil.nu.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job