3s kæmpetab er måske snart historie

3 nåede en økonomisk milepæl i 2008, da selskabet for første gang nåede et positivt driftsresultat i august og en samlet omsætningsstigning på 19 procent sammenlignet med 2007.

3 i Danmark er i fortsat fremgang og regnskabet for 2008 viser forbedrede resultater og vækst over hele linjen på trods af et vanskeligt efterår i finanskrisens tegn. Det viser tal fra 3's regnskab for 2008, som netop er offentliggjort i dag.

Med over 100.000 nye kunder og en årsomsætning på 1,466 milliarder kroner forbedrede 3 sit bundlinjeresultat med mere end 200 millioner kroner. Resulatet er dog stadigt et kæmpe minus, nemlig et underskud på 611 millioner kroner.

Omsætningen for 2008 var en stigning på 19 procent sammenlignet med 2007. Også kundemæssigt gik det godt for 3 med en stigning på 36 procent sammenlignet med 2007. I dag har operatøren 408.000 kunder, i 2007 var det tal på 300.000. Trods stigningen er 3 driftsomkostninger kun steget med 3,85 procent.

3's næste milepæl er at nå et positivt driftsresultat på løbende månedsbasis i 2009 - et mål, som bl.a. skal opfyldes gennem fortsat vækst på mobilt bredbånd.

Tidligere er det endnu mere eksorbitante underskud, der har præget selskabet. I 2007 tabte 3 792 millioner kroner, mens selskabet i de forgangne år oparbejdede tæt på tre milliarder kroner i tab.

Investeringen i opbygningen af et 3G-netværk er dog stadig i finansielt set gode hænder: 3 ejes for 60 procents vedkommende af det yderst velhavende Hongkong-baserede investeringsselskab Hutchison Whampoa, mens svenske Investor AB, der er ejet af den stenrige og stærkt indflydelsesrige Wallenberg-familie.


Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S