Svært at tjene penge på Android

En af topudviklerne til Android har nu løftet sløret for indtjeningen på dets programmer. Og den er ikke noget at råbe hurra for.

Et af succeskriterierne for at lave en succesfuld online programbutik er, at folk gider udvikle programmer til den. Hvis udviklerne har udsigt til store penge ved at sælge deres programmer, er det helt sikkert noget, der vil opildne mange udviklere. Men applikationer til Android ser nu ud til ikke at generere særligt mange penge.


Larva Labs, der står bag to populære Android-applikationer, har nu skrevet præcist, hvor meget de tjener, på deres disse applikationer. De har i alt fire applikationer til salg på Android Market, hvor de to bedste er henholdsvis nummer 5 og 12 på listen over de mest populære betalingsprogrammer. Og begge disse to programmer koster cirka 30 kroner, hvilket er i den dyrere ende.


Alligevel har Larva Labs haft en indtjening på blot 62 dollars, eller hvad der svarer til 322 kroner, om dagen i august måned. Til sammenligning skulle de bedst sælgende applikationer i Apples App Store indbringe udviklerne over 1000 dollars eller mere end 5000 kroner om dagen.

Larva Labs skyder skylder på flere mangler i Android Market. Blandt andet ringe betalingsmuligheder, mangel på billeder af applikationerne og en for kort forklarende tekst til hver applikation.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S