Vladimir Tsastsin er ikke en glad mand.
I første omgang har den estiske direktør fået rettens ord for, at han er en svindler. Nu har han stort set mistet sit firma som konsekvens af dommen.
Vladimir driver nemlig hostingselskabet Estdomains i Estland, der har fået frataget sin tilladelse af ICANN som følge af dommen mod direktøren. Det betyder, at Estdomains ikke længere kan drive forretning som ISP'er.
Direktøren er blevet dømt for hvidvaskning, svindel med kreditkort og dokumentforfalskneri. Da han stadig er anført som ansvarlig for hostingselskabet, vil ICANN ikke længere have Estdomains tilknyttet.
Ifølge det danske sikkerhedsselskab CSIS er udelukkelsen af Estdomains også en god nyhed for Danmark. Firmaet har nemlig længe været kendt som indehaver af servere, der blandt andet hoster skadelig kode og botnet-aktiviteter. Også andre typer it-svindel kan føres tilbage til firmaet.
Estdomains' tilladelse ophører den 12. november. Herefter overføres de 281.000 domæner til andre firmaer.
Efterfølgende må man dog formode, at mange af de mere lyssky kunder, der tidligere har fundet et sikkert helle hos Estdomains, vil flytte til andre tvivlsomme hostingselskaber, hvorfra svindelnumrene kan fortsætte.