3 vil lancere 84 Mbit/s mobilt bredbånd på 3G-nettet

Snart vil danske og svenske 3-mobilkunder kunne surfe på verdens hurtigste 3G-netværk med op til 84 Mbit i sekundet.

Den skandinaviske afdeling af mobiloperatøren 3 har indgået en aftale med svenske Ericsson om at påbegynde udrulningen af det, der bliver verdens hurtigste 3G-netværk, i både Danmark og Sverige.

Aftalen går på, at hele Danmark vil blive dækket af det lynhurtige 3G-netværk, der vil kunne nå teoretiske hastigheder på op til 84 Mbit i sekundet. I Sverige vil de fire største byer blive dækket af den hurtige forbindelse. 3 tilbyder allerede hastigheder på op til 21 Mbit i sekundet, hvilket altså er fire gange langsommere end det kommende netværk.

”Vi var de første til at lancere turbo 3G i Norden, og nu er vi også først i planerne om verdens hurtigste 3G-netværk. Vores skandinaviske kunder er sofistikerede brugere med høje krav i forbindelse med mobile bredbåndstjenester,” fortæller Peder Ramel, der er chef hos 3 Skandinavien.

Udrulningen af det lynhurtige netværk vil påbegynde i løbet af årets første kvartal.

Som en sidebemærkning kan det nævnes, at man hos TeliaSonera i Sverige er begyndt at tilbyde en såkaldt ”4G”-løsning, der benytter mobile netværk af typen LTE, som i virkeligheden fortsat hører under 3G-kategorien. Med denne vil man i øjeblikket kunne opnå hastigheder op til 42 Mbit i sekundet, men det kræver specielt udstyr for brugerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere