Google bøjer sig for AFP

Google fjerner nu det franske nyhedsbureau AFPs artikler og billeder fra sit news-site. Det sker efter at AFP har trukket søgemaskinen i retten.

Så er det slut med at læse AFPs nyheder på Google. Søgemaskinen bøjer sig, og fjerner AFPs nyheder, efter at det franske nyhedsbureau har lagt sag an.

Det er eWeek, der skiver historien. Over for sitet har en talsmand fra Google bekræftet, at AFPs indhold nu bliver fjernet, og at gammelt materiale også fjernes i løbet af et stykke tid.

»Vi giver udgiverne mulighed for at fravælge Google News. De fleste vil dog gerne være med, fordi de mener at det er en fordel,« siger Googles talmand, Steve Langdon, til eWeek.

Google har også tidligere fjernet andre udgivere der ikke ønskede at være med i Google News. Steve Langdon vil dog ikke afsløre navnene på disse udgivere.

Det er ikke lykkedes eWeek at få en kommentar fra det franske nyhedsbureau.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere