Mere outsourcing til Kina om få år

Kina vil fremover være foretrukket fremfor Indien som mål for outsourcing, mener analyseinstituttet IDC.

Kina vil overhale Indien på området for outsourcing senest 2011 ifølge en undersøgelse af analytikere fra IDC.

Selv om store indiske byer som Mumbai og Bangalore stadig foretrækkes på grund af overkommelige huslejer, billig arbejdskraft og læsekundskaber blandt befolkningen, så er billedet ved at ændre sig.

Som årsag angiver IDC Kinas omfattende investeringer i udvikling af infrastruktur, tekniske evner og adgang til internet, som alle er favorable faktorer for firmaer, der ønsker at outsource til udlandet.

IDC har udarbejdet Global Delivery Index (GDI), der sammenligner potentiale for outsourcing i 35 større byer i Asien. Indexet baserer sig på faktorer som omkostninger til arbejdskraft og husleje, evner for sprog og udskiftning af arbejdsstyrken. Listen nævner byer som Bangalore, Dalian, Hanoi og Kuala Lumpur.

Conrad Chang, research manager for IDC i det asiatiske område, siger i en pressemeddelelse, at byer i Indien scorer højt på GDI-listen, og højere end kinesiske byer som Beijing, Shanghai og Dalian - så er billedet sandsynligvis ændret om fire år.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S