Våbenhandler sagsøger Microsoft

En amerikansk mand solgte ulovlige våben og blev snuppet af FBI. Nu sagsøger han Microsoft, fordi hans hang til porno på internettet kom frem under retssagen.

En amerikansk mand blev i 2004 arresteret af FBI for at have solgt et modificeret luftgevær med lyddæmper. Under retssagen kom mandens hang til hjemmelavede sex-videoer og pornosider på nettet frem.

Michael Alan Crooker hævder, at det var en stor ydmygelse, at FBI afslørede hans hang til porno og hjemmelavede sex-videoer.

Den offentlige ydmygelse var for meget for Michael Alan Crooker. Han havde indstillet Internet Explorer til at slette de surfede sites i historikken hver femte dag. Men det var ikke nok til, at forhindre computereksperter i at grave informationer om hans surfvaner frem.

Derfor har han også sagsøgt Compaq, da deres DriveLock-sikkerhed ikke forhindrede FBI i at læse harddisken. Han sagsøgte også Circuit City, som solgte ham computeren og sagde, at sikkerheden på computeren var i top.

Michael Alan Crooker har indgået forlig med Hewlett-Packard, som ejer Compaq, og med Circuit City, som solgte ham computeren i 2002, i følge retspapirerne.

Basis for hans søgsmål er, at sikkerhedsforanstaltningerne ikke kunne holde FBI fra at læse hans harddisk. Derfor mener han ikke at hverken Compaq, Circuit City eller Microsoft har holdt hvad de lovede.

Crooker afventer i øjeblikket retssagen mod ham for salg af ulovligt modificerede våben.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere