Kina nyt kraftcenter for mikrochips

Kina er på vej til at blive et nyt kraftcenter for udvikling af mikrochips. I år vil 14,8 procent af verdens mikrochips blive designet og produceret i Kina.

Kina har godt gang i den teknologiske udvikling. Senest med en kraftig stigning i antallet af mikrochips designet og produceret i Kina.

Således regner brancheorganisationen iSupply med, at 14,8 procent af verdens mikroprocessorer vil være designet og produceret i Kina. Ifølge iSupply har der været tocifrede vækstrater på området i de senere år i Kina. Sidste år omsatte kinesiske producenter af mikrochips for over 40 milliarder dollar.

Dermed bliver Kina nummer tre målt på markedsandele inden for mikrochips. Nummer et er USA med 40,2 procent og Japan kommer ind som nummer to med 15,5 procent. Men allerede til næste år regner iSupply med, at Kina vil fortrænge Japan fra andenpladsen.

iSupply forventer samtidig, at væksten fortsætter i Kina de næste to år med tocifrede årlige vækstrater. Organisationen forudser, at et stigende antal udenlandske virksomheder vil flytte design og produktion af mikrochips til Kina, for at få glæde af lavere produktionsomkostninger.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos