It-direktører får 90 e-mails om dagen

Ledere i it- og telebranchen modtager næsten dobbelt så mange e-mails som chefer i andre brancher.

En engelsk undersøgelse viser ikke helt overraskende at den elektronisk post bruges mest i it- og telebranchen, hvor ledere i gennemsnit modtager 90 e-mails om dagen. Ledere i andre brancher får kun 49 mails - og sender tilsvarende færre elektroniske breve.

I gennemsnit har ledere i it- og tele-branchen 900 e-mails i deres indbakke og bruger halvanden time dagligt på at grave sig gennem mail-bunken. Faktisk foretrækker tre ud af fire it-ledere at sende en e-mail fremfor at gribe telefonen.

»Undersøgelsen dokumenterer en modstand blandt ledere hos it- og televirksomheder til at telefonere, selv i tilfælde hvor telefonopkald er mere hensigtsmæssige,« siger Ole Buus, nordisk direktør for Xerox Global Services, der har bestilt undersøgelsen.

Tallene er samlet gennem telefon-interviews med 500 britiske virksomheder i sommer og indikerer, at overbelastede indbakker kan føre til produktivitetstab.

»Man må dog skuffende konstatere, at selvom ledere i it- og telebranchen har adgang til vidensdelings-værktøjer, siger mere end to tredjedele, at de sjældent anvender disse. Der er med andre ord brug for en ændring i e-mail kulturen i denne sektor,« siger Ole Buus.

Xerox anbefaler at man om muligt erstatter vedhæftede filer med links eller i det mindste sørger for at komprimere filerne, husker at udfylde emnefeltet med en meningsfuld tekst og undlader humor og ironi, medmindre man kender modtageren godt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere