Fona-chef politianmeldt for bedrageri

En indkøbschef i butikskæden Fona er blevet anmeldt til politiet for bedrageri og mandatsvig.

Artikel top billede

Ledelsen i F Group, som er selskabet bag butikskæden Fona, har politianmeldt en indkøbschef for bedrageri og mandatsvig. Det bekræfter Københavns Politi, som dog af hensyn til efterforskningen ikke ønsker at komme nærmere ind på indholdet af anmeldelsen.

Ifølge CRNs oplysninger blev den pågældende bortvist fra F Group allerede i september i fjor, hvorefter F Group anmeldte sagen til politiet.

F Groups salgsdirektør Kim Lauritsen bekræfter overfor ComONs søstermagasin CRN, at man »har konstateret uregelmæssigheder«, som betød, at den nu forhenværende indkøbschef »ikke længere kunne blive hos os«, som han udtrykker det.

Kim Lauritsen har ikke ønsket at oplyse yderligere detaljer i sagen.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS