Kritiske rettelser til OS X

En række sikkerhedsrettelser er kommet til Mac OS X. De lukker blandt andet et kritisk hul i krypteringen til postprogrammet mail.

Apple har netop udsendt en række sikkerhedsopdateringer. En del betegnes som kritiske for sikkerheden.

Rettelserne kan hentes hos Apple. De lukker blandt andet et hul i postprogrammet mail, som tillader autosvar at tilbagesende teksten i mailen ukrypteret.

Derudover er der rettelser til sårbarheder der har med billedfiler at gøre. Det er huller i ImageIO og Quickdraw, som kan udnyttes til at afvikle kode på det angrebne system.

Der er udgivet to udgaver af rettelserne. Den ene retter sig mod OS X 10.3 (Panther) og den anden er til OS X 10.4 (Tiger). Årsagen er, at nogle af hullerne allerede blev lukket med version 10.4.

Symantec betegner hullerne som "kritiske" men konstaterer samtidig, at det endnu ikke har set exploits på nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S