Nu starter jagten på det næste Skype

Stor konkurrence skal finde it- og tele-branchens mest lovende start-up. Velkommen til ComON Tech Guld 2010.

(opdateret 16/9) ComON Tech Guld 2010 - Danmarks bedste start-ups - er titlen på en ny konkurrence for danske it- og tele-entreprenører, som ComON nu skyder i gang.

Et dommerpanel bestående af nogle af de mest succesfulde danske it- og tele-iværksættere gennem tiderne samt af vigtige topfolk fra branchen skal i efteråret vurdere potentialet i de deltagende projekter og sidst på året kåre det bedste.

Dommerne er Frank Rasmussen, Preben Mejer, Preben Damgaard, Nikolaj Nyholm, Peter Warnøe, Michael Gaardboe, Thomas Madsen-Mygdal, Christian Peytz, Jørgen Bardenfleth, Keld Jersild Olsen, Henrik Poulsen og Jesper Brøchner.

Deltagerne i konkurrencen er etablerede start-ups med max to år bag sig.

Annoncering for kvart mio.

Vinderen får sit projekt højt profileret. Præmien er markedsføring i ComON og tilhørende medier for 250.000 kroner.

Den vindende virksomhed får desuden mulighed for at få flere af dommerpanelets succesfulde entreprenører, der selv har banket et firma op fra ingenting til millionforretning, med som bestyrelsesmedlemmer.

ComON præsenterer de håbefulde deltagere i løbet af den kommende måned. Derpå er det op til ComON-læserne at vælge, hvilke ti, der skal gå videre til næste runde.

I denne næste runde bliver de ti deltagere efter tur vurderet af eksperterne i dommerpanelet, der desuden kommenterer på virksomhedens forretningsidé og foreløbige præstationer.

De enkelte medlemmer af dommerpanelet skal give point efter et simpelt rating-system. De tre start-ups, der får den højeste point-score, går videre til finalen.

Vejen til finalen

I finalen skal de tre deltagere gennem endnu en ComON-afstemning. Dermed kommer læsernes vurdering til at indgå i pointsystemet for den endelige afgørelse, dog med reduceret vægt. Hovedvægten lægges på dommernes egen vurdering.

Den af de tre virksomheder, der får flest stemmer af det samlede dommerpanel samt i mindre grad af læserne, bliver kåret til vinder af ComON Tech Guld 2010.

Dommerne er blandt den øverste elite af VIPs i it- og tele-branchen, og de er enten selv erfarne og succesfulde iværksættere eller topdirektører i branchen.

Teleiværksætter Frank Rasmussen, der har virksomheder som Telmore og Bibob bag sig samt en pris som årets udfordrer, er direktør for MVNO Systems. Jesper Brøchner, Henrik Poulsen og Keld Jersild Olsen er topdirektører for henholdsvis TDC og Telia og HP. Preben Mejer er måske Danmarks mest kendte it-ikon og er direktør for tænketanken Innovation Lab. Preben Damgaard er en af Skandinaviens mest succesfulde it-entreprenører med især software som baggrund, mens Peter Warnøe er en af de mest garvede iværksættere med rødder i pc-branchen. Michael Gaardboe er anden af de store software-stiftere og manden bag Columbus IT, mens internet-entreprenøren Thomas Madsen-Mygdal har stiftet og ledet en række it-relaterede virksomheder og arrangementer som Reboot og Socialsquare og i dag er leder af 23. Internettet og dets forretningsmuligheder er også ekspertise-området for Christian Peytz, der er formand for Foreningen af Danske Interaktive Medier.

Nikolaj Nyholm er som både ung og erfaren entrepreneur og venturemand en meget kompetent dommer i Tech Guld konkurrencen. Nikolaj Nyholm er blandt andet den succesfulde bagmand bag Speednames og har drevet startups som Polar Rose. I dag er han partner i Vækstfondens venturefirma Sunstone Capital.

En post som bestyrelsesformand for Symbion og stillingen som direktør for Microsoft Danmark gør slutteligt Jørgen Bardenfleth til endnu et meget oplagt medlem af dommerkollegiet.

Dommere i vinderens bestyrelse

En stor del af dommerne har på forhånd sagt ja til at indtræde som bestyrelsesmedlem i den vindende virksomhed i ComON Tech Guld konkurrencen og dermed bidrage med deres ekspertise og erfaring.

Målet med konkurrencen er at give håbefulde entreprenører ny næring til drømmen om at skabe et virksomheds-eventyr af de helt store – og hjælpe de mest lovende kræfter med at føre denne drøm ud i livet.

Sidder du med et nystartet it- eller tele-firma, eller kender du eet, som du synes burde være med i konkurrencen, bedes du give besked til jens.nielsen@mediaprovider.dk. Du er også velkommen til at benytte tip redaktionen eller kommentarfeltet herunder med gode ideer til start-ups, der burde deltage.
 

Læses lige nu

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse