Stadig flere virksomheder udstyrer medarbejderne med notebooks, lommecomputere og smartphones - men den stigende mobilitet medfører også nye trusler mod datasikkerheden. Det har skabt gyldne dage hos sikkerheds-leverandørerne. Et nystartet dansk firma, SecureDevice, vil udelukkende fokusere på mobil sikkerhed.
Firmaet er stiftet af Ulrik Ledertoug og Michael Albek, der begge har en fortid hos Protect Data Danmark.
SecureDevice har netop indgået en aftale med Protect Data-datterselskabet Pointsec om dansk eneforhandling af firmaets produkter. Aftalen med Pointsec er kommet i hus efter at Protect Data har valgt at ændre sin danske salgsstrategi.
Det danske marked for mobil sikkerhed er inde i en markant modningsfase, mener stifterne af det nye sikkerhedsfirma.
»I løbet af de sidste par år har vi mærket en tydeligt stigning i interessen for beskyttelse af mobile enheder. Den mobile udvikling er oppe i et tempo, der er højere, end de fleste aner. Det samme gælder behovet for effektiv beskyttelse af de mobile data,« siger Ulrik Ledertoug.