Dyremose afviser korruption

TDCs koncerndirektør, Henning Dyremose, er vred over de rygter om korruption, som er antydet af en polsk avis. Direktøren afviser rygterne fuldstændigt.

Henning Dyremose, koncerndirektør i TDC, er rasende over rygter om korruption i forbindelse med tildelingen af en GSM-licens i polen. Direktøren afviser rygterne. Det skriver Børsen

Sagen startede, da den polske avis Wprost antydede, at der har været urent trav i forbindelse med tildelingen af en polsk GSM-licens, som TDC fik sammen med et konsortium. Wprost fandt det mistænkeligt at det konsortium-ejede Polkomtel, efter at have fået licensen, donerede 1,3 millioner kroner til en velgørenhedsorganisation, som ledes af den polske præsidentfrue.

»Det er med stor fortørnelse og forbløffelse, at vi har kunnet konstatere, at det er blevet udlagt, som om Polkomtel skulle være indblandet i bestikkelse og korruption. Intet kunne være mere forkert. Polkomtel har siden 1997 ydet 12 donationer til den velgørende fond Enighed uden Grænser. Og knap halvdelen er til etableringen af en børneklinik i Gdansk for kræftsyge børn. Det er absurd at dette engagement pludselig kan blive sat i forbindelse med bestikkelse og korruption, « siger Henning Dyremose til Børsen.

Wprost fandt det også suspekt, at daværende TDC-direktør Hans Würtzen, der i dag er dommer ved Vestre Landsret, besøgte den polske præsident, efter at konsortiet havde fået GSM-licensen. Men også det afvises:

»Samtalen drejede sig i hovedsagen om den nye polske forfatning, der var blevet vedtaget ved en folkeafstemning dagen før. Vi fik den licens på en fuldt ud regulær måde. Og vi ville heller ikke have gjort det anderledes. Fra andre lande husker jeg henvendelser, som kunne tydes i retning af ønsker om irregulære betalinger i forbindelse med udbudsforretninger. Men de blev pure afvist,« siger Hans Würtzen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S