Krisen rammer Silicon Valley

Den finansielle krise er for alvor ved at nå til Silicon Valley. Pengene sidder ikke længere løst hos investorne, og mange frygter, at online-annoncesalget bliver reduceret.

Indtil for nylig tydede alt på at computerindustriens i Silicon Valley ville klare frisag i den finansielle krise. men nu tyder alt på, at krisen også kommer til at ramme teknologifirmaerne i Californien.

Aktierne hos hæderkronede firmaer som Apple, Yahoo og eBay raslede ned i sidste uge, og Steve Balmer fra Microsoft forventer, at krisen vil skade salget af forbrugerelektronik, skriver New York Times.

En kvartals undersøgelse som universitetet i San Francisco har stået bag siden 2004 viser, at Venture Kapital firmaerne har den laveste tillid til fremtidig indtjening i undersøgelsens levetid. Derfor er forventningen, at nye firmaer får meget svært ved at skaffe kapital til deres ideer.

Mange helt nye start-ups, der har finansieringen på plads, føler da også, at de akkurat lige er nået gennem en hastigt lukkende dør.

Analyse firmaet eMarketer har sænket forventningen til, hvor mange penge firmaer vil bruge på online-annoncering i år med ni procent som et direkte resultat af krisen. Senest har General Motors besluttet at skære kraftigt ned i deres online-marketingsstrategi.

Men der er også en hel del fornægtelse i dalen, mener Jonathan Abrams, der grundlagde tjenesten Friendster.

Han mener, at Silicon Valley er befolket af efterabere og realitetsforladte drømmere, der tror, de kan blive rige på at lave twitter for hunde eller skrive en blog.

"Der er meget fornægtelse i dalen. Samtidig med økonomiens alarmerende nedtur diskuterer de fleste i Silicon Valley om de skal gå til den ene eller anden teknologi-konference," siger Jonathan Abrams.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job