Antipiratfirma oversvømmer torrentnetværk

Det amerikanske antipiratfirma Media Defender er i gang igen.

Media Defender, kendt bedst for deres forsøg på at høste ip-adresser på fildelere ved hjælp af deres eget fildelingssite, er i gang igen, denne gang med en BitTorrent-klient ved navn ZipTorrent.

Eller det mente mange brugere af de populære torrent-netværk. Om ZipTorrent findes i virkeligheden er genstand for nogen debat på TorrentFreak, et nyhedssite for torrentbrugerne. Men hvad der er klart er, at Media Defender bruger deres trick med at oversvømme torrentnetværkene, en strategi de åbent bekender. Det nye er, at de kommer fra adresser, hvor klienten er opgivet som ZipTorrent. Hvis et sådant program da findes. En liste over de ip-adresser firmaet bruger er allerede kendt og cirkulerer på nyhedssider og fora.

Hjemmesiden ZipTorrent.com er dog registreret, og der kaldes programmet den mest effektive BitTorrent-klient nogensinde. Snapshottet i Googles cache er fra 10. juli. Alt indhold fra siden er nemlig for længst væk, og informationerne i Whois-databasen er ændret i dag, 17. juli. Der står registranten som Godaddy.com, et firma, der specialiserer sig i domæne-registreringer.

I det hele taget lader det ikke til at være let at være Media Defender. For to uger siden blev deres miivi.com-side opdaget og lukket, derefter lukkede også The Pirate Bay for det varme vand.

Så sent som sidste uge købte Media Defender det eftertragtede P2P.net-domæne. Hvad end planerne var, blev det hurtigt opdaget og Media Defender endte med at pege domænet først på Google, derefter på en artikel om salget af P2P.net inde på, ja netop, TorrentFreak.

Ved et tilfælde findes der faktisk et ZipTorrent-program i forvejen, som i følge Softpedia.com ikke er blevet opdateret siden 2005.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S