Googles egen mobil får monster-hukommelse

Google Nexus One imponerer - men er ingen revolution

Vi kender stort set alle detaljerne, og har også allerede set både videoer og billeder af Googles kommende mobil, der formentlig bliver kendt under navnet Nexus One. Nu er den hidtil bedste beskrivelser sammen med en lang række billeder i høj kvalitet af modellen dukket op.

Det er det websitet Engadget, der har scoret sig sin egen version af Nexus One, og har udnyttet muligheden til at komme med en længere beskrivelser og tage en masse billeder af modellen.

Modellen gør brug af det splinternye Android 2.1, har en 3,7 tommer stor skærm og en processor på 1 gigahertz, og er lavet af HTC. Desuden bliver det nævnt, at modellen har hele 512 megabyte arbejdshukommelse, hvilket er det dobbelte af mobiler som iPhone 3GS og Motorola Droid, og sågar mere end HTC's monster HD2.

Engadget konkluderer, at Googles egen telefon er avanceret, men ikke en revolution:

”Spørgsmålet, som alle stiller, er naturligvis, om dette er den ultimative Android-telefon og iPhone-dræber?” skriver Engadget, og svarer med to ord: ”Ikke helt”.

Den er hurtig, veldesignet og godt skruet sammen, men ikke så meget bedre end konkurrenterne, at det er vildt bemærkelsesværdigt:

”Telefonen er fed, men den udgør ikke et paradigme-skift for Android,” skriver Engadget.

Nexus One og Android 2.1 har i øvrigt ikke multitouch, så den fungerer kun med én finger ad gangen.

Billeder og flere detaljer kan ses hos Engadget her.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

    Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S