Hård fængselsdom til annoncehaj

Direktøren for Dansk Telesupport, Lasse Schou, skal to og et halvt år i fængsel. Desuden er han blevet fradømt retten til at drive virksomhed på ubestemt tid.

Med sammenbidte miner modtog Lasse Schou og medtiltalte Lasse Mortensen i dag dommen for at have narret firmaer til at betale for værdiløse annoncer på internettet.

Begge var sigtet for bedrageri i retssagen, som har været flere år undervejs. For få måneder siden lovede Lasse Schou at indstille sine aktiviteter, men alligevel fortsatte hans firma ufortrødent med at narre penge ud af firmaer.

Håndværksrådet, der har oprettet en hotline for at bekæmpe annoncehaj-væsenet, satser på, at dommen vil gøre det nemmere at anmelde hajerne i fremtiden.

»Annoncehajer er et kæmpe problem for dansk erhvervsliv. Hele 98 % af Håndværksrådets 20.000 medlemmer bliver jævnligt generet af aggressive telefonsælgere, som vil sælge værdiløse annoncer. Desværre ender også mange med at tabe den kamp og betale tusindvis af kroner for ingenting,« hedder det i en presemedelelse fra Håndværksrådet.

Anklager Jan Hansen fortæller, at sager som disse er vanskelige, da der er en kunde på den ene side, der føler sig bedraget og en sælger, på den anden side, der laver sit arbejde.

»Det vil altid være påstand mod påstand,« fortæller Jan Hansen.

Han fortæller dog, at det har været muligt at fælde dom i denne sag, fordi der har været en stor mængde beviser. Der har været mange vidneudsagn fra kunder.

Håndværksrådet har løbende fundet beviser i sagen, som politiets anklager har kunnet bruge. Så sent som i maj måned kom der yderligere beviser fra Håndværksrådet. Det var en tidligere sælger, der gerne ville vidne mod sin tidligere chef.

Jurist Jeppe Rosenmejer fra Håndværksrådet håber, at denne sag vil få politiet og forbrugerombudsmanden til at anlægge flere sager mod annoncehajer.

Anklager Jan Hansen fortæller dog, at chancerne for at få annoncehajer dømt skyldig er meget forskellig fra sag til sag.

Men Jeppe Rosenmejer håber, at annoncehajerne har fået en klar advarsel.

»Helt at slippe af med det er i hvert fald svært, men der er ikke nogen fribillet længere,« siger Jeppe Rosenmejer og henviser til dommen på to og et halvt år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S