Australien får landsdækkende 100 Mbit-bredbånd

Den australske regering investerer næsten 200 milliarder kroner i et landsdækkende fibernet, der skal forsyne private hjem med 100 Mbit/s-internet.

I Australien har regeringen under premierminister Kevin Rudd taget initiativ til et gigantisk bredbåndsprojekt som skal forsyne alle private hjem med hurtigt internet. Der er tale om det største offentlige infrastruktur-projekt i landets historie.

Planen er, at 90 procent af landets husholdninger skal have adgang til 100 Mbit/s-internet gennem et Fibre-To-The-Home-netværk (FTTH). Det kræver, at der lægges fiber helt ud til de enkelte husholdninger.

De resterende 10 procent, der er for geografisk isolerede til at få fiber, skal forsynes med 12 Mbit/s-internet over trådløse forbindelser.

Den samlede pris for projektet anslås til 43 milliarder australske dollar eller næsten 200 milliarder danske kroner. Fibernettet skal opbygges af selskabet National Broadband Network Corporation, der skal drives i fællesskab mellem staten og private aktører.

Landsdækkende bredbånd var et af Kevin Rudds valgløfter under den sidste valgkamp, men trods et offentligt udbud lykkes det ikke at finde et privat selskab, der var parat til at løfte opgaven. Derfor kommer staten nu selv til at betale for at skaffe bredbånd til australierne.

FTTH-projektet kommer til at skabe op mod 25.000 arbejdspladser om året - der skal graves fiberkabler ned i selv den mindste flække. Den første del af projektet, der ventes at vare i otte år, starter i Tasmanien om kort tid.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S