Australien får landsdækkende 100 Mbit-bredbånd

Den australske regering investerer næsten 200 milliarder kroner i et landsdækkende fibernet, der skal forsyne private hjem med 100 Mbit/s-internet.

I Australien har regeringen under premierminister Kevin Rudd taget initiativ til et gigantisk bredbåndsprojekt som skal forsyne alle private hjem med hurtigt internet. Der er tale om det største offentlige infrastruktur-projekt i landets historie.

Planen er, at 90 procent af landets husholdninger skal have adgang til 100 Mbit/s-internet gennem et Fibre-To-The-Home-netværk (FTTH). Det kræver, at der lægges fiber helt ud til de enkelte husholdninger.

De resterende 10 procent, der er for geografisk isolerede til at få fiber, skal forsynes med 12 Mbit/s-internet over trådløse forbindelser.

Den samlede pris for projektet anslås til 43 milliarder australske dollar eller næsten 200 milliarder danske kroner. Fibernettet skal opbygges af selskabet National Broadband Network Corporation, der skal drives i fællesskab mellem staten og private aktører.

Landsdækkende bredbånd var et af Kevin Rudds valgløfter under den sidste valgkamp, men trods et offentligt udbud lykkes det ikke at finde et privat selskab, der var parat til at løfte opgaven. Derfor kommer staten nu selv til at betale for at skaffe bredbånd til australierne.

FTTH-projektet kommer til at skabe op mod 25.000 arbejdspladser om året - der skal graves fiberkabler ned i selv den mindste flække. Den første del af projektet, der ventes at vare i otte år, starter i Tasmanien om kort tid.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job