Dansk pirat-tilståelsessag kan ende hos politiet

Dansk mand, der har meldt sig selv for piratkopiering, får svar i løbet af en måned.

Den private bruger, der har meldt sig selv til Antipiratgruppen for at bryde kopisikringen på over 100 dvd'er, kan vente svar senest 1. december. Det oplyser Antirpiratgruppen.

"Det er en politisk sag, og vi har sendt den videre til Foreningen af Danske Videogramdistributører, så de kan tage stilling til den. Men Henrik F. E. Andersen får svar senest 1. december," siger advokat Thomas Schlüter fra Antipiratgruppen til ComOn.

Han er ikke meget for at udtale sig i sagen, før Foreningen af Danske Videogramdistributører har taget stilling til, om de vil behandle sagen som en ren tilståelsessag eller anerkende den juridiske og politiske debat, som anmelderen rejser.

Henrik F. E. Andersen har nemlig foretaget anmeldelsen for at få loven ændret. Den nuværende lovgivning giver lov til at tage en personlig kopi med mindre man bryder kopisikringen. I det tilfælde må man ikke tage en kopi. Derfor kan Henrik F. E. Andersen kun få rippede dvd-film over i sit mediecenter ved at bryde loven.

Danske Videogramdistributører har endnu ikke modtaget anmeldelsen.

"Vi har et møde i næste uge, og der må vi tage stilling til, om vi vil videregive sagen til politiet," siger direktør for Warner Bros. Danmark og Formand for Danske Videogramdistributører Poul Dylov til ComOn.

Poul Dylov betragter tilståelsen som en medieevent. Ifølge Antipiratgruppen har der ikke tidligere været lignende sager.

"Med mindre folk selv tilstår, så er det jo umuligt at bevise, at de har brudt kopisikringen. Vi kan jo ikke bryde døren ind til folks hjem og undersøge, hvad de har liggende på deres medieserver," siger Thomas Schlüter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S