Microsoft kritiserer afsløring af sikkerhedshul i Office

En ukendt programmør har fundet en kritisk fejl i Microsofts kontorprogrammer. Men softwarefirmaet kritiserer, at informationerne er blevet offentliggjort inden firmaet har haft tid til at forberede en opdatering.

Sikkerhedsfirmaet Secunia advarer mod en alvorlig fejl i Microsoft Office, som kan misbruges til at gennemføre et denial-of-service-angreb og i nogle tilfælde afvikle vilkårlig kode på systemet.

Ifølge Secunia kan fejlen udnyttes med et specielt formateret Word-dokument - og det anbefales derfor, at internet-brugere udviser forsigtighed med at åbne dokumenter fra ukendte afsendere.

Fejlen findes i Office 2000 og muligvis også den nyeste version, Office XP - dette er dog ikke bekræftet.

Microsoft er endnu ikke klar med en opdatering, men fortæller at man undersøger problemet. Samtidig kritiserer Microsoft, at programmøren som fandt fejlen er gået til offentligheden i stedet for at informere firmaet først.

»Microsoft er bekymret over, at de nye oplysninger om en sårbarhed i Word ikke er blevet offentliggjort på en ansvarlig måde, hvilket kan udsætte computerbrugere for en unødvendig risiko,« siger en talsmand for firmaet.

Hvis man vil forhindre, at Word-dokumenter åbnes automatisk i Internet Explorer, kan man sætte sikkerhedsniveauet for »internet« sikkerhedszonen til »High« eller deaktivere indstillingen »File download«.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse