Sæt tænderne i fremtidens medicinering

En "cybertand" skal erstatte piller og i stedet tildele patienter deres ordinerede medicin helt automatisk.

Forskere siger, at piller kan erstattes af et oralt apparat eller "cybertand", der automatisk frigiver medicin til kronisk syge patienter i forudbestemte mængder og tidsintervaller.

Det er IntelliDrug-projektet, der støttes af EU, der har til opgave at udvikle et oralt apparat, der kan fastgøres til en tand og administrere doser programmeret af lægen.

Ben Z. Beiski, en af udviklerne ved Assuta Medical Centre i Tel Aviv i Israel, vurderer, at "cybertanden" kan være en hjælp for især folk med hukommelsesproblemer som Alzheimers-patienter, fordi tanden selv klarer medicineringen. Den kan også være praktisk for folk med astma, der kan få anfald i løbet af natten.

Tanden kan programmeres til at frigive medicin på ethvert tidspunkt og kan indstilles til at tage højde for patientens alder, vægt og patienthistorie.

Den falske tand placeres i patientens mund enten som en slags krone på en tand eller som et egentligt implantat. Når kriterierne er opfyldt, åbner der sig et panel, hvorefter medicinen frigives bagest i munden og blander sig med spyt. Derefter kan det trænge ind i blodstrømmen.

Apparatet er dog ikke uden problemer. Dels er fremmedlegemer i kroppen udsatte for infektioner, og dels kan nogle typer medicin ikke bruges sammen med apparatet, fordi det er udviklet til medicin, der langsomt optages i kroppen.

Det lille apparat kan indeholde nok doser til flere uger. Det transmitterer selv en meddelelse, når det er ved at være tomt og skal fyldes op igen.

"Cybertanden" er allerede med held blevet afprøvet på grise gennem flere måneder, hvor det viste en jævn fordeling af de brugte stoffer i kroppen.

Der er tillige taget forbehold overfor, at patienten kunne sluge "tanden". I så fald vil den fortsat løslade sin medicin langsomt. Hvis apparatet nedbrydes er medicinen fortsat indkapslet, så den ikke udgør en fare for patienten.

Håbet er, at tests kan begynde i Europa i løbet af tre måneder, og at apparatet kan markedsføres i løbet af tre år.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job