Spil kun til Vista knækket til XP

En gruppe crackere er ikke tilfredse med, at Microsoft har lanceret flere spil til kun at køre på Windows Vista. Så de har knækket dem, så de kører i Windows XP.

Microsoft forsøger åbenbart at motivere pc-spillere til at migrere til Vista. I hvert fald har man sendt spil som "Halo 2" og "Shadowrun" på markedet, der kun fungerer på Vista-pc'er. Det var i det mindste planen.

Crackergruppen Razor 1911 lader nemlig ikke til at holde meget af ideen om at skulle installere Vista, så de har lavet en patch til "Shadowrun", der tillader spillet at køre på Windows XP.

Deres udgave af spillet kommer med et underbibliotek kaldet "xp", der indeholder erstatninger til adskillige filer. XP-udgaven fungerer dog kun i singleplayer-delen og via LAN for multiplayer-delen. Der er ingen multiplayer-mulighed over internettet, da spillet bekræfter spilleren gennem Windows Live. Så det undrer næppe, at der ikke bliver nogen online multiplayer-del for den knækkede udgave til XP. Om XP-patchen også virker på en købt udgave af spillet er også uvist.

Razor 1911s knækkede udgave af "Shadowrun" er dog blot det seneste tegn på modvilje overfor tvungen migration til Vista. Et selskab, der kalder sig Falling Leaf Systems, har allerede lovet kompabilitet med Windows XP for både "Halo 2" og "Shadowrun", hvis man køber spillene gennem deres links til Amazon.

Falling Leaf Systems har tidligere lovet DirectX 10 til ikke bare Windows XP, men også Linux og OS X.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S