Relancering af online filmbutik

Filmstreamer forsøger igen

Onlinestreaming er for alvor ved at blive mainstream, derfor må dem der var først på markedet oppe sig for at følge med de nye unger løver som Stofa og TDC. 

Nu har SF Anytime slået dørene op for en ny version af filmsitet www.sfanytime.com.  Filmkataloget, som er Nordens mest omfattende, indeholder nu over 2.100 titler.

”Vi ser det som en ny begyndelse. Samtidig med at siden er blevet udviklet, har vi også udvidet filmkataloget, så udvalget nu er bredere end nogensinde. Vi ser også, at behovet for indholdsrige og lovlige filmtjenester øges, hvilket er et bevis på, at vores nysatsning er i tråd med udviklingen,” siger Jonas Dahllöf, administrerende diretør, SF Anytime.

Sammen med andre streamingsites har sfanytime tidligere haft massive problemer med stabiliteten og filmudvalget har været uhørt ringe.

SF Anytimes nye site har fået en række nye funktioner. Ligesom tidligere kan brugeren se film direkte, men nu vil det også være muligt at købe et udvalg af filmene. Søgefunktionen er også blevet ændret. Foruden det direkte resultatet af søgningen giver søgemaskinen også forslag til lignende film samt film med samme instruktør eller skuespillere. Den besøgende kan tilmed få anbefalet andre film, som tidligere er blevet lejet eller købt. I øvrigt kan brugere af Firefox nu også leje og købe film på filmsitet.

SF Anytime har aftaler med flere af de store filmselskaber som NBC Universal, Warner Brothers, Walt Disney Pictures, Paramount, Regency, MGM og 20th Century Fox og kan ifølge ejerne nu tilbyde det mest omfattende lovlige filmudbud på nettet i Norden.

 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS