Kaspersky sammenligner Android-sikkerhed med Windows

Nu bliver Android sat i bås med Windows. Sikkerheden er for dårlig, mener sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

De mange sikkerhedsproblemer på Android minder efterhånden om situationen under Windows. Det konstaterer sikkerhedseksperter fra Kaspersky Labs i deres seneste rapport om it-truslerne i årets første kvartal, skriver heise online.

Kaspersky kritiserer blandt andet, at brugerne ikke tager sikkerheds-dialogerne i Android alvorligt og ofte bare klikker på ”Ja” uden at tænke nærmere over konsekvenserne, hvis man f.eks. giver et program lov til at sende sms-beskeder.

Den mangelfulde distribution af opdateringer hos de forskellige mobiltelefon-producenter bliver også kritiseret. Det tager lang tid at få opdateringerne ud og mange brugere render stadig rundt med sårbare versioner af Android i lommen.

”Kan man i denne situation overhovedet tale om sikkerhed,” spørger Kaspersky.

Ifølge Google er det 96 procent af brugerne, der anvender versioner som er ældre end Android 2.3, som kom i december sidste år.

Kaspersky kritiserer også, at brugerne kan installere vilkårlig software uden om Android Market.

Der trækkes en række paralleller mellem Android og Windows. Der er mange enheder i brug med forældede versioner og masser af sikkerhedshuller. Brugerne kan frit installere software. De fleste inficeringer sker på enheder hvor brugeren har admin-rettigheder (altså telefoner hvor der er foretaget et jailbreak).

Den mobile malware kommunikerer med sine bagmænd over command-and-control-servere – altså den samme metode, der også anvendes af Windows-malware. Kaspersky mener at vi kommer til at se mobile botnet i fremtiden.

Det forudsiges at mængden af malware til mobile enheder bliver fordoblet i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS