Kaspersky sammenligner Android-sikkerhed med Windows

Nu bliver Android sat i bås med Windows. Sikkerheden er for dårlig, mener sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

De mange sikkerhedsproblemer på Android minder efterhånden om situationen under Windows. Det konstaterer sikkerhedseksperter fra Kaspersky Labs i deres seneste rapport om it-truslerne i årets første kvartal, skriver heise online.

Kaspersky kritiserer blandt andet, at brugerne ikke tager sikkerheds-dialogerne i Android alvorligt og ofte bare klikker på ”Ja” uden at tænke nærmere over konsekvenserne, hvis man f.eks. giver et program lov til at sende sms-beskeder.

Den mangelfulde distribution af opdateringer hos de forskellige mobiltelefon-producenter bliver også kritiseret. Det tager lang tid at få opdateringerne ud og mange brugere render stadig rundt med sårbare versioner af Android i lommen.

”Kan man i denne situation overhovedet tale om sikkerhed,” spørger Kaspersky.

Ifølge Google er det 96 procent af brugerne, der anvender versioner som er ældre end Android 2.3, som kom i december sidste år.

Kaspersky kritiserer også, at brugerne kan installere vilkårlig software uden om Android Market.

Der trækkes en række paralleller mellem Android og Windows. Der er mange enheder i brug med forældede versioner og masser af sikkerhedshuller. Brugerne kan frit installere software. De fleste inficeringer sker på enheder hvor brugeren har admin-rettigheder (altså telefoner hvor der er foretaget et jailbreak).

Den mobile malware kommunikerer med sine bagmænd over command-and-control-servere – altså den samme metode, der også anvendes af Windows-malware. Kaspersky mener at vi kommer til at se mobile botnet i fremtiden.

Det forudsiges at mængden af malware til mobile enheder bliver fordoblet i år.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S