Kaspersky sammenligner Android-sikkerhed med Windows

Nu bliver Android sat i bås med Windows. Sikkerheden er for dårlig, mener sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

De mange sikkerhedsproblemer på Android minder efterhånden om situationen under Windows. Det konstaterer sikkerhedseksperter fra Kaspersky Labs i deres seneste rapport om it-truslerne i årets første kvartal, skriver heise online.

Kaspersky kritiserer blandt andet, at brugerne ikke tager sikkerheds-dialogerne i Android alvorligt og ofte bare klikker på ”Ja” uden at tænke nærmere over konsekvenserne, hvis man f.eks. giver et program lov til at sende sms-beskeder.

Den mangelfulde distribution af opdateringer hos de forskellige mobiltelefon-producenter bliver også kritiseret. Det tager lang tid at få opdateringerne ud og mange brugere render stadig rundt med sårbare versioner af Android i lommen.

”Kan man i denne situation overhovedet tale om sikkerhed,” spørger Kaspersky.

Ifølge Google er det 96 procent af brugerne, der anvender versioner som er ældre end Android 2.3, som kom i december sidste år.

Kaspersky kritiserer også, at brugerne kan installere vilkårlig software uden om Android Market.

Der trækkes en række paralleller mellem Android og Windows. Der er mange enheder i brug med forældede versioner og masser af sikkerhedshuller. Brugerne kan frit installere software. De fleste inficeringer sker på enheder hvor brugeren har admin-rettigheder (altså telefoner hvor der er foretaget et jailbreak).

Den mobile malware kommunikerer med sine bagmænd over command-and-control-servere – altså den samme metode, der også anvendes af Windows-malware. Kaspersky mener at vi kommer til at se mobile botnet i fremtiden.

Det forudsiges at mængden af malware til mobile enheder bliver fordoblet i år.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S