Firmaer skal selv betale for beskyttelse mod netbank-indbrud

Lov-beskyttelse er opgivet ? i stedet skal en forsikring med årlig præmie på 690 kroner sikre virksomheders netbank.

Maskinvirksomheden Jymika blev i marts 2009 frarøvet 1,8 millioner kroner ved et netbanks-indbrud.

Siden har Finansrådet og forsikringsmæglervirksomheden Marsh A/S arbejdet på at finde en løsning for de små og mellemstore virksomheder.

Løsningen bygger på en forsikringsordning som skal sikre virksomhederne mod tab, hvis en hacker skulle få held til at skaffe sig adgang til netbankskontoen, skriver Erhvervsbladet

”Der er tale om et forsikringsprodukt skræddersyet til behovene hos de små og mellemstore virksomheder,” fortæller forretningsudvikler hos Marsh A/S, Morten Jeppesen til bladet.

Kampen om netbankssikkerheden for virksomheder har været hård og lang siden indbruddet hos Jymika. I et halvt år frem mod sommeren sidste år, kæmpede erhvervsorganisationerne for at finde et fælles standpunkt. Håndværksrådet og Dansk Byggeri havde dog hellere set en lovgivningsændring, i stedet for en forsikringsordning.

”Vi er ærgerlige over at det ikke er lykkes at nå til enighed om en lovgivningsmæssig løsning, fordi det efter vores mening ville være den billigste løsning samfundsøkonomisk,” fortæller Mads Engberg chefanalytiker hos Håndværksrådet.

”Når det ikke er lykkedes at nå til enighed om lovgivningsløsningen endnu, er det fint, at der kommer en forsikringsløsning, som virksomhederne kan benytte sig af. I den sammenhæng er det meget glædeligt, at der fra starten kommer flere produkter så prisen for forsikringsproduktet kan blive konkurreret ned i pris, hvor alle kan være med” siger Mads Engberg til Erhvervsbladet.

Det forventes at 20.000 kunder vil gøre brug af muligheden for at tegne forsikringen indenfor det første år.

I tilfældet Jymika slap den jyske virksomhed med skrækken. Banken, hvor netbanken blev lænset, besluttede at holdet firmaet skadesløs, da man ikke følte, at Jymika var blevet informeret godt nok om det faktum, at firmaet selv havde ansvaret for sikkerheden.
 

Læses lige nu

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S