Fotonpost skal sikre stemmesedler

I Schweiz bruger myndighederne den ultrasikre quantumkryptering til at sikre, at stemmesedler ikke bliver læst eller ændret.

Myndighederne i Schweiz vil angiveligt være de første i verden til at bruge quantumkryptering til at sikre et sikkert valg, skriver Networkworld.

»Vi vil gerne sikre optimal sikkerhed for arbejdet med at tælle stemmesedlerne,« fortæller Robert Hensler, Geneves delstatskansler.

I quantumkrypteringen bruges fotoner i fiberoptik til at bære koder. I Schweiz bruges teknologien til at fragte data fra et centralt optællingssted ud til datacentre i et andet kvarter i Geneve.

Krypteringen er ikke i sig selv mere sikker - men til gengæld kan myndighederne med sikkerhed se, hvis nogen har prøvet at aflæse krypteringen. Så hvis nogen snyder, vil myndighederne altså vide det.

Hvis en person aflæser kommunikationen, vil det automatisk få kommunikationen til at ændre sig. Dette princip bliver også kaldet »The Observer Effect«.

Quantumkrypteringen bliver stadig anset for at være en avanceret videnskab, men teorien blev først fremsat i den tidlige 70'ere af Stephen Wiesner fra Columbia University i New York.

Firmaet ID Quantique fra Geneve står for teknologien, de bruger i Schweiz, men også MagiQ Technologies fra New York og SmartQuantum fra Frankrig tilbyder samme teknologi.

Toshiba, HP, IBM, Mitsubishi, NEC og NTT forsker for tiden i teknologien.

Robert Hensler, Geneves delstatskansler, fortæller i en tale, at to ud af tre af borgerne i Schweiz støtter internetvalg.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision