Googles telefon har ikke multitouch

Opdateret: På trods af rygter har hverken den amerikanske udgave af Google-mobilen Nexus One eller den europæiske udgave multitouch.

Normalt er det kunder uden for Nordamerika, der bliver snydt for de nyeste og smarteste produkter. Derfor spærrede mange øjene op i sidste uge, da rygterne pludeselig tydede på, at den amerikanske udgave af Googles kommende telefon ikke ville have multitouch - men at den europæiske formentlig ville have funktionen.

Noget tydede på, at den model vi får at se i Europa, faktisk har multi-touch. Det tyske site Heise online havde i hvert fald haft fingrene i et eksemplar, der rent faktisk understøttede denne funktion. Men der må have været tale om en prototype. På Googles support-sider kan man nu læse, at der ingen forskel er på telefonen på den ene og den anden side af Atlanterhavet.

Der er ellers tidligere set et lignende fortilfælde med Motorola Droid og Milestone, hvor den amerikanske Droid ikke understøtter multi-touch, mens dens europæiske pendant Milestone gør.

Apple har krævet patentet på multitouch-funktionen, som benyttes i iPhone. Men flere mener, at patentet kun er gældende for det amerikanske marked.

Læses lige nu

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S