Googles telefon har ikke multitouch

Opdateret: På trods af rygter har hverken den amerikanske udgave af Google-mobilen Nexus One eller den europæiske udgave multitouch.

Normalt er det kunder uden for Nordamerika, der bliver snydt for de nyeste og smarteste produkter. Derfor spærrede mange øjene op i sidste uge, da rygterne pludeselig tydede på, at den amerikanske udgave af Googles kommende telefon ikke ville have multitouch - men at den europæiske formentlig ville have funktionen.

Noget tydede på, at den model vi får at se i Europa, faktisk har multi-touch. Det tyske site Heise online havde i hvert fald haft fingrene i et eksemplar, der rent faktisk understøttede denne funktion. Men der må have været tale om en prototype. På Googles support-sider kan man nu læse, at der ingen forskel er på telefonen på den ene og den anden side af Atlanterhavet.

Der er ellers tidligere set et lignende fortilfælde med Motorola Droid og Milestone, hvor den amerikanske Droid ikke understøtter multi-touch, mens dens europæiske pendant Milestone gør.

Apple har krævet patentet på multitouch-funktionen, som benyttes i iPhone. Men flere mener, at patentet kun er gældende for det amerikanske marked.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job