Fælles dansk 3GSM-stand en realitet

Seks danske it- og televirksomheder er foreløbig interesserede, og dermed er IT-Branchens danske fællesstand på næste års udgave af verdens største mobilmesse, 3GSM, en realitet.

Fælles dansk 3GSM-stand en realitet

Seks danske it- og televirksomheder er foreløbig interesserede, og dermed er IT-Branchens danske fællesstand på næste års udgave af verdens største mobilmesse, 3GSM, en realitet.

Når gæsterne næste år i februar strømmer ind i messehallerne i Barcelona til verdens største mobilmesse, 3GSM, vil der også være en fælles dansk stand blandt tilbuddene. Det er resultatet af en lynaktion fra brancheforeningen IT-Branchen. På en lille uge har seks mindre danske it- og televirksomheder meldt sig som deltagere på en fælles stand, og dermed er ideen en realitet.

IT-Branchen måtte i år skrinlægge den ellers traditionelle danske fællesstand på verdens største it-messe, Cebit, der løb af stablen i Hannover i marts.

En af de virksomheder, der har meldt sig til næste års 3GSM-stand, er nordjyske Blip Systems.

»Vi har været med på fællesstanden på Cebit i 2004 og 2005, men oplevede Cebit som for blandet og for stort. I år var vi med på 3GSM som en del af en større stand, og fik mange gode leads med hjem,« fortæller direktør Peter Knudsen fra Blip Systems til ComON.

Virksomheden laver Bluetooth-teknologi til mobiltelefoner og 3GSM er derfor et oplagt sted at være repræsenteret, men egen stand er dog stadig for stor en mundfuld.

»For en lille virksomhed som vores er det meget nemmere at være en del af en fællesstand. Vi slipper for at skulle tænke på det praktiske,« siger Peter Knudsen.

En anden virksomhed, der har meldt sig til fællesstanden er sønderjyske Telebilling.

»Det er en god lejlighed til at møde kunder, for det er i høj grad en networking-messe,« siger direktør Jesper Schack fra Telebilling.

Foruden Blip Systems og Telebilling har også BluePosition, KM Telecom, Wirtek og Spamfighter meldt sig til fællesstanden, der har plads til i alt 10 danske virksomheder.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune