Apotekere skiller sig af med Accenture

Danmarks Apotekerforening har efter ustandselige kvaler med it-systemet Pharmanet smidt udvikleren af systemet, Accenture, på porten. I stedet skal NNIT overtaget apotekernes it.

Den amerikanske konsulent-koncern Accenture kan nu føje endnu en eklatant fiasko på listen over sine danske kundereferencer. I 2005 fik Københavns Kommune nok af bøvlet med et lønsystem og fyrede udvikleren Accenture. Nu har Danmarks Apotekerforening fået nok af Accenture og underleverandøren IBMs håndetering af det store apotekersystem, Pharmanet.

Ifølge en pressemeddelelse udsendt af Apotekerforeningen er parterne blevet enige om at gå hver til sit.

Det fremgår dog tydeligt af teksten, at enigheden er baseret på det faktum, at apotekerne havde for mange problemer med Accentures system.

Selvom 80 procent af de danske apoteker i dag har koblet sig på systemet, er driften slet og ret for usikker:

»Vi har haft for mange driftsproblemer på apotekerne gennem de seneste mange måneder. Det kan hverken vore kunder eller medarbejdere være tjente med. Derfor er jeg tilfreds med, at Accenture nu er helt indstillet på, at vi ophæver samarbejdet med virkning fra 1. december,« siger formanden for Apotekerforeningen, apoteker Niels Kristensen.

Claus Wilkki, der er kommunikationschef hos Accenture, erkender indirekte i den fælles pressemeddelelse, at den har været grueligt gal med driftsikkerheden:

»Vi har udviklet og introduceret det nye apotekssystem PharmaNet gennem de sidste fire år. Vi konstaterer beklageligvis, at til trods for at systemet er taget i brug hos cirka 190 af de 205 planlagte apoteker, har der været gener undervejs, som især har været koncentreret omkring den tekniske drift. Accenture vil medvirke til at sikre, at overgangen til en ny leverandør forløber så effektivt som muligt,« siger han.

Fra årsskiftet er det NNIT, der skal stå for driften og videreudviklingen af PharmaNet. NNIT er ejet af Novo Nordisk og betegner sig selv som Danmarks fjerdestørste leverandør af it-services.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job