Internationalt it-certifikat på dansk

Et udbredt internationalt certifikat for it-professionelle bliver nu oversat til dansk og giver dermed danskere, der arbejder med it, mulighed for at få et et vidensbevis, der også anerkendes internationalt.

ISEB eller Information Systems Examinations Board dækker over certificeringer inden for en række af de discipliner som softwaretest, projektledelse, it-sikkerhed, databeskyttelse og service management.

Aftalen er indgået med British Computer Society, der står for ISEB. Den første certificering der er oversat er til softwaretest.

De første 75 kandidater har ifølge Dansk IT allerede gennemført certificeringen på dansk. På internationalt plan er der cirka 5000, som har certifikatet. I alt har næsten 100.000 personer ifølge Dansk IT taget et certifikat under ISEB.

»Jeg er utrolig glad for den opbakning og entusiasme, Dansk IT har mødt blandt kursister og virksomheder, for at vi nu får skabt en certificering for de mange, der arbejder med softwaretest, siger Joan Øxby, underdirektør i organisationen.

»Der har manglet en mulighed for at få et bevis på de kompetencer, som mange softwaretestere har opbygget gennem mange år. I dagens Danmark er det vigtigt at have bevis på sine kompetencer. Det gælder både den enkelte men også virksomheder kan have gavn af at skilte med, hvilket vidensniveau, deres medarbejdere er på,« fortsætter hun.

»I Danmark findes mange dygtige autodidakte, del vil sige selvlærte it-folk, der savner et kompetencebevis. I den seneste undersøgelse fra Undervisningsministeriet fra 2001, viser det sig at kun 28 procent af dem, der er ansat i en it-stilling, har en egentlig it-uddannelse - 25.000 personer ud af 93.000. Mange af disse har ikke papirer på deres kompetencer, og det er utroligt usikkert med det meget svingende arbejdsmarked, vi har i dag,« vurderer Joan Øxby.

DANSK IT vil i starten af 2005 udbyde endnu en certificering under ISEB, nemlig IT Service Management, der bygger på standarden ITIL® (IT Infrafrastructure Library), der er et af de mest benyttede metoder til it-service management.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S