Nu kører MP3-afspilleren på træsprit

Nu er der kommet et dugfriskt bud på fremtidens batteri. En medieafspiller fra Toshiba kan køre i 10 timer på 10 milliliter.

Toshiba har netop løftet sløret for en prototype medieafspiller, der trækker strøm fra en brændselscelle med methanol, også kaldet træsprit.

I vinteren forudsagde Teknologisk Institut, at brændselsceller med methanol vil afløse de almindelige battier indenfor et par år, og nu er der altså en prototype klar.

Det alternative batteri kan køre i 10 timer på 10 milliliter, og det er faktisk længere tid, end et konventionelt batteri af samme størrelse ville kunne, siger Fumio Ueno, der er leder for Toshibas afdeling af mikrobrændsel.

Den nye teknologi er blevet holdt tilbage af lovgivningen, der har forhindret, at man kan tage væsker med sig i fly. Nu kan man dog tage 10 ml med i flyet, så nu burde det være muligt at få sine væskeslugende MP3-afspillere med på rejsen.

En anden hindring for udbredelsen af den nye teknologi er dog høje omkostninger for komponenterne i brændselscellerne.

Det vil selvfølgelig blive muligt at genopfylde medie-afspilleren. Det bliver muligt at putte en patron ind i afspilleren, og ved at trykke på en knap bliver kammeret fyldt op. Den methanol, der vil sidde som rest mellem patron og kammer, vil så blive spulet væk af carbon dioxid, som brændselscellen selv producerer.

Det er en reaktion mellem methanol, vand og luft, der skaber elektriciteten.

Toshiba regner med at have udviklet en række af produkter med den nye teknologi indenfor de næste to år.

Ved at følge linket i bunden kan man læse mere om Toshibas brændselsceller.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS