Næste iPhone kan få LTE

Apple satser på næste generations superhurtige mobile bredbånd.

På Apples hjemmeside kan man i øjeblikket finde et jobopslag, hvor producenten søger en softwaremanager, der har forstand på eksempelvis LTE-teknologien. Dermed tyder meget på at den amerikanske producent har gang i udviklingen af den næste iPhone.

LTE-teknologien er i øjeblikket synonym med 4G blandt mange operatører, og der er ingen tvivl om at LTE bliver det næste store skridt inden for hurtige mobilnetværk. Derfor er det heller ikke overraskende, at Apple nu søger en Cellular Technology Software Manager, der skal have forstand til 3G-teknologier, herunder LTE-teknologien, som i virkeligheden er del af 3G-standarderne.

I jobopslaget kan man se at Apple kræver ekspertise inden for en eller flere mobile netværksteknologier, og her er LTE-teknologien nævnt blandt UMTS, HSPA og HSPA+. Dermed kunne det godt tyde på at den næste iPhone vil understøtte LTE-netværk og dermed kunne leve op til betegnelsen iPhone 4G.

Der er endnu ingen oplysninger om hvornår Apples næste mobiltelefon vil blive præsenteret, men det sker formentlig ikke i år. Apple har som bekendt en stor aftale med den amerikanske operatør AT&T, som endnu ikke har rullet sit LTE-netværk ud.
 

Man kan lægge billet ind på jobbet som Apples nye Cellular Technology Software Manager her.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S