Amerikanske netradioer er stille i morgen

10.000 netradioer i USA er så fortørnede over en lov, at man trækker stikket ud tirsdag.

Der bliver ikke megen underholdning på amerikanske netradioer tirsdag. Stilhed skal nemlig tjene som et eksempel på, hvad internetradio kan blive til, hvis nye regler om royalties gennemføres.

I marts besluttede Copyright Royalty Board (CRB), at internetradioerne skal betale royalties baseret på antallet af lyttere. Det vil umiddelbart betyde, at der skal betales omkring 0,0044 kroner for hver sang, der spilles. Men loven er vedtaget med tilbagevirkende kraft, så der skal betales for alle sange, der er spillet fra begyndelsen af 2006.

Det har fået netradioer fra Yahoo! til WebRadioPugetSound til at slutte sig til en koalition kaldet SaveNetRadio.org, som vil forhindre de nye regler i at blive virkelighed.

Ifølge Jake Ward, talsmand for SaveNetRadio, svarer det til en stigning i royalties på 300 procent. Med et forventet voksende antal lyttere, ventes prisen for hver sang desuden at stige til over 0,011 kroner i 2010.

SaveNetRadio vurderer selv, at denne ene royalty-udgift vil koste selv de største netradioer over halvdelen af deres indtægter.

De nye regler skal træde i kraft den 15. juli.

De fleste af netradioerne vil dog ikke være stille, men derimod bruge dagen til at opfordre amerikanske lyttere til at tage fat i deres folkevalgte politikere, så de støtter SaveNetRadios kamp mod reglerne i den amerikanske kongres.

SaveNetRadios eget forslag går ud på, at få omstødt CRBs beslutning og i stedet gennemføre regler og royalties, hvor netradioer betaler 7,5 procent af deres indtægter.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse