Bridgestone vil producere elektronisk papir

Dækproducenten Bridgestone udvikler papirtynde elektroniske displays.

Dækproducenten Bridgestone går nu ind på et nyt forretnings-område - elektronisk papir. Erfaringerne med nanoteknologi fra produktionen af bildæk skal bruges til nye papirtynde elektroniske displays. Masseproduktionen skal allerede starte til næste år, skriver avisen Nippon Kenzai Shimbun.

Bridgestone bruger mikroskopiske sorte og hvide polymer-partikler med en diameter på ti mikron, som er indesluttet mellem glas- eller plastic-lag. Partiklerne kan styres med en simpel elektronisk mekanisme, men indtil videre kan teknologien kun bruges til s/h-billeder.

Den største fordel i forhold til LCD-skærme ligger i det reducerede strømforbrug; billedet forsvinder ikke, selvom der slukkes for strømmen.

Det færdige glas-display har en tykkelse på omkring en millimeter og skal sælges til priser, der er omtrent på niveau med de nuværende mono-LCD-displays.

Det første produkt med en diameter på 4,5 tommer skal sælges til supermarkeder og andre forretninger, hvor det kan bruges til elektroniske prisskilte.

Senere i 2005 skulle Bridgestone være klar med et plastic-display, hvor tykkelsen er reduceret til 0,25 millimeter.

Den nye teknologi, Quick Response Liquid Power Displays, skal også bruges til elektroniske bøger, e-books.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere