Google-software kan genkende ansigter

Google har søgt om patent på ansigtsgenkendelse, men afviser at man vil bruge teknologien.

Artikel top billede

Flere Google-udviklere arbejder på nye metoder til genkendelse af ansigter på billeder. Det fremgår af en patentansøgning fra Google med titlen ”Automatically Mining Person Models of Celebrities for Visual Search Applications”. Den beskriver et system, som automatisk finder kendte personer på billeder.

Softwaren skulle også være i stand til at trække navnene på berømtheder ud af længere tekster og finde passende billeder af personerne på nettet.

Patentansøgningen fortæller at Google allerede har testet systemet internt. Man har udvalgte nogle tusinde navne fra en database med 30.000 kendte. Google har blandt andet testet deres software med billeder af Barack Obama, Britney Spears og Angelina Jolie.

Det fungerer ikke altid lige godt. Billederne af Obama ligner hinanden og er nemme at genkende, men det er sværere at genkende f.eks. Britney Spears.

Programmet danner selv en slags model af den enkelte persons ansigt ved at sammenføje billeder fra nettet med den samme person. Hvis den pågældende person har solbriller eller skiftende hovedbeklædning kan det skabe problemer.

Google har tidligere afvist at man vil bruge teknologi til ansigtsgenkendelse. Google arbejder ellers angiveligt på en Android-applikation hvor man kan tage billeder af folk og herefter finde deres navn, nummer og mailadresse helt automatisk. Historien blev bragt hos CNN tidligere i år, men Google betegnede den senere som det pure opspind.

Samtidig bekræftede Google dog, at man faktisk råder over den pågældende teknologi – hvilket også fremgår af patentansøgningen.

En Google-talsmand gentager da også, at man ikke har konkrete planer om at bruge ansigtsgenkendelse.

Googles Eric Schmidt sagde sidste uge på en konference om databeskyttelse i Storbritannien, at Google ikke vil være de første til at integrere ansigtsgenkendelse i sine produkter. Han betegnede teknologien som ”meget skræmmende” og advarede også myndigheder mod at bruge den.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S