Google-software kan genkende ansigter

Google har søgt om patent på ansigtsgenkendelse, men afviser at man vil bruge teknologien.

Artikel top billede

Flere Google-udviklere arbejder på nye metoder til genkendelse af ansigter på billeder. Det fremgår af en patentansøgning fra Google med titlen ”Automatically Mining Person Models of Celebrities for Visual Search Applications”. Den beskriver et system, som automatisk finder kendte personer på billeder.

Softwaren skulle også være i stand til at trække navnene på berømtheder ud af længere tekster og finde passende billeder af personerne på nettet.

Patentansøgningen fortæller at Google allerede har testet systemet internt. Man har udvalgte nogle tusinde navne fra en database med 30.000 kendte. Google har blandt andet testet deres software med billeder af Barack Obama, Britney Spears og Angelina Jolie.

Det fungerer ikke altid lige godt. Billederne af Obama ligner hinanden og er nemme at genkende, men det er sværere at genkende f.eks. Britney Spears.

Programmet danner selv en slags model af den enkelte persons ansigt ved at sammenføje billeder fra nettet med den samme person. Hvis den pågældende person har solbriller eller skiftende hovedbeklædning kan det skabe problemer.

Google har tidligere afvist at man vil bruge teknologi til ansigtsgenkendelse. Google arbejder ellers angiveligt på en Android-applikation hvor man kan tage billeder af folk og herefter finde deres navn, nummer og mailadresse helt automatisk. Historien blev bragt hos CNN tidligere i år, men Google betegnede den senere som det pure opspind.

Samtidig bekræftede Google dog, at man faktisk råder over den pågældende teknologi – hvilket også fremgår af patentansøgningen.

En Google-talsmand gentager da også, at man ikke har konkrete planer om at bruge ansigtsgenkendelse.

Googles Eric Schmidt sagde sidste uge på en konference om databeskyttelse i Storbritannien, at Google ikke vil være de første til at integrere ansigtsgenkendelse i sine produkter. Han betegnede teknologien som ”meget skræmmende” og advarede også myndigheder mod at bruge den.
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job