Google-software kan genkende ansigter

Google har søgt om patent på ansigtsgenkendelse, men afviser at man vil bruge teknologien.

Artikel top billede

Flere Google-udviklere arbejder på nye metoder til genkendelse af ansigter på billeder. Det fremgår af en patentansøgning fra Google med titlen ”Automatically Mining Person Models of Celebrities for Visual Search Applications”. Den beskriver et system, som automatisk finder kendte personer på billeder.

Softwaren skulle også være i stand til at trække navnene på berømtheder ud af længere tekster og finde passende billeder af personerne på nettet.

Patentansøgningen fortæller at Google allerede har testet systemet internt. Man har udvalgte nogle tusinde navne fra en database med 30.000 kendte. Google har blandt andet testet deres software med billeder af Barack Obama, Britney Spears og Angelina Jolie.

Det fungerer ikke altid lige godt. Billederne af Obama ligner hinanden og er nemme at genkende, men det er sværere at genkende f.eks. Britney Spears.

Programmet danner selv en slags model af den enkelte persons ansigt ved at sammenføje billeder fra nettet med den samme person. Hvis den pågældende person har solbriller eller skiftende hovedbeklædning kan det skabe problemer.

Google har tidligere afvist at man vil bruge teknologi til ansigtsgenkendelse. Google arbejder ellers angiveligt på en Android-applikation hvor man kan tage billeder af folk og herefter finde deres navn, nummer og mailadresse helt automatisk. Historien blev bragt hos CNN tidligere i år, men Google betegnede den senere som det pure opspind.

Samtidig bekræftede Google dog, at man faktisk råder over den pågældende teknologi – hvilket også fremgår af patentansøgningen.

En Google-talsmand gentager da også, at man ikke har konkrete planer om at bruge ansigtsgenkendelse.

Googles Eric Schmidt sagde sidste uge på en konference om databeskyttelse i Storbritannien, at Google ikke vil være de første til at integrere ansigtsgenkendelse i sine produkter. Han betegnede teknologien som ”meget skræmmende” og advarede også myndigheder mod at bruge den.
 

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune