Forældre vil overvåge børn via gps

Flere og flere forældre ønsker udstyr, som de kan bruge til at holde øje med deres børn.

Et stigende antal forældre vil have klarhed over, hvor deres børn befinder sig. Gps, de såkaldte tryghedsalarmer, tillader muligheden og bruges allerede af demente og jaloux ægtefæller.

I mange af tilfældene er der tale om forældre, der har børn med ADHD, også kaldet damp. Mange forældre har svært ved at klare, når de ikke kan finde et barn, der har gemt sig.

Firmaet ProMobil skriver for eksempel på deres hjemmeside, at man med en personlig gps kan få en sms-besked, når børnene går hjemmefra, eller når de ankommer til skolen. Alligevel vurderer direktør Peter Soelberg fra ProMobil, at det er grimt at bruge teknologien til børn, fordi det bryder tillidsforholdet mellem forældre og barn.

Teknisk konsulent Mogens Høeg fra Hjælpemiddelinstituttet mener dog, at brugen også kan skabe mere tryghed, fordi den kan sætte børnene i kontakt med forældrene, hvis de har brug for det.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT