Rygte: AOL på vej til Microsoft

Et rygte er kommet til overfladen om, at Microsoft kan være på vej til at købe en del af AOL for at lægge det sammen med MSN.

Microsoft kan være på vej til at købe en del af internetgiganten AOL, for at slå det sammen med MSN.

Det rygte bliver bragt til torvs af New York Post. Ifølge avisens kilder foregår der i øjeblikket forhandlinger mellem de to selskaber.

Planen er, at Microsoft betaler et ukendt beløb for AOL, for derefter at oprette et nyt net-selskab med MSN og AOL som ligeværdige partnere. De to selskaber håber på at lukke handlen inden for et par måneder.

Time Warner, som ejer AOL, har også forhandlet med Yahoo og Google, men direktionen i Time Warner foretrækker i følge avisens kilder at sælge til Microsoft.

AOL har været i gennem nogle turbulente år, hvor de amerikanske internetbrugere i stigende grad dropper dial-up fra AOL til fordel for bredbånd. Det har kostet selskabet et fald i kundetallet. I 2003 havde AOL 26 millioner kunder. Det tal er i dag faldet til under 22 millioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S