Søgemaskiner tager privatlivet alvorligt

Efter flere uger med kritik af privatlivspolitikkerne hos de store søgemaskiner, er de alle klar med nye initiativer, der skal beskytte privatlivets fred.

Det startede med kritik af Google fra flere kanter. Så bekendtgjorde Google at de ville ændre deres cookie-politik.

Derefter kom Ask.com på banen med deres AskEraser og muligheden for anonyme søgninger på deres site.

Brugernes bekymring over privatlivspolitikkerne hos de store søgeudbydere driver for tiden en udvikling mod større brugerkontrol over hvilke data der bliver lagret. Og hvor længe.

Ask.com, Microsoft, Google og Yahoo er alle med i et kapløb om at lave de mest brugervenlige privatlivspolitikker.

Det har nu ledt til at Microsoft og Ask.com vil gå i brechen for en standardisering af privatlivspolitikker. Det skal være mere gennemskueligt for brugeren hvilke data bliver indsamlet hvornår, og hvordan dataene bliver brugt.

I en fælles pressemeddelelse fra Microsoft og Ask.com siger Microsoft: »Folk bør være i stand til at søge og surfe online uden at skulle igennem en jungle af privatlivspolitikker.«

Ask.com er af samme opfattelse: »Anonyme brugerdata kan være meget brugbare til at forbedre søgningen for alle brugere, men folk skal have adgang til privatlivskontrol, så de kan indstille lagringen af data på et niveau, de selv har det behageligt med.«

AskEraser forventes lanceret til efteråret for USA og Storbritannien.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network