Konsollernes tid er forbi

Skyen bringer spil med sig, og derfor kan man til efteråret spille Crysis på en lommeregner. Se den epokegørende teknik her.

I fremtiden kan du være fuldstændig ligeglad med, hvad Nvidia, Microsoft, Nintendo og Sony går og roder med. Konsollerne og spilpc'ens dage kan meget vel være talte. En epoke med konstante opgraderinger og timer med miniskruetrækkere og kabelkaos er slut.

Hvis alt går efter planen, så skal der ikke mere end en lille Føtex computer til at opleve selv de allervildeste grafiske adrenalinrush til efteråret.

Firmaet OnLive har netop fremvist sin tjeneste til den internationale spilpresse, og hvis deres indtryk står til troende, så er der tale om en tjeneste, der rækker ud over sig selv, og for alvor gør den store Cloud relevant for andre end virksomheder. Måske er OnLive ligefrem det endelige dødsstød for computere, der kan mere end det mest nødvendige.

OnLive streamer spil til en hvilken som helst computer eller til en lille boks under fjernsynet. Spillene bliver afviklet på enorme servere, og det eneste ens egen computer skal gøre er at sende ens inputsignal tilbage. Det sker så hurtigt, at man ikke kan registrere en forsinkelse.

Ved præsentationen i går spillede de to grundlæggere af Onlive det meget krævende Crysis mod hinanden. Den ene spillede på Onlives lille boks, mens den anden spillede på en dybt forældet Dell bærbar. Spillet kørte fuldstændig flydende selv om det blev afviklet 50 kilometer væk.

Onlive har udviklet algoritmer der reducerer lag til ubemærkelige dele af et sekund. OnLive har allerede sikret sig opbakning fra alle de største spilforlag. Den ene af stifterne er tidligere chef for Eidos, mens den anden Steve Perlman opfandt Quicktime og firmaet WebTV og står bag firmaet der leverer ansigts-CGI til Hulk film og filmen Benjamin Buttons Forunderlige Liv. Det indbragte en Oscar. Han har også udviklet modems til Sega og Nintendos konsoller

Onlive vil fungere som en abonnements service og er klar til efteråret. Det er uvist om OnLive har rettigheder til at streame spil til hele verden.

Se mere her. Crysis starter ca. 16. minutter inde i videoen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere