Sonys CD-kopibeskyttelse giver spyware

Sony kopibeskyttelse af CD´er installer et skjult program på PC´er. programmet er svært at fjerne og stjæler ressourcer fra maskinen.

Sonys DRM - Digital Rights Management - en kopibeskyttelse fra CD´er, installer et skjult program på PC´er. Programmet er godt gemt og svært og fjerne.

Det skriver det svenske Piratbyran, som er et modsvar til Antipiratbyran - der er den svenske pendant til Antipiratgruppen.

Programmet gemmer sig i et såkaldt rootkit, og ligger dermed så godt gemt at de færreste almindelige brugere har en chance for at fjerne det. Det bliver installeret når man afspiller Sony musik-CD´er på sin computer.

Piratbyran skriver på sin hjemmeside, at programmet kvalificerer sig til betegnelsen "spyware".

Præcis hvilken funktion som spywaren udfører, er uklart. Men det står helt klart, at det stjæler ressourcer fra den maskine som det er installeret på, og får den til køre langsommere. Piratbyran gætter på at Spywaren skanner andre programmer på maskinen, for at se om de bliver brugt til at knække kopisikringer med.

Sony skriver ganske vist i licensaftalen til CD´er at et program vil blive installeret, og vil køre på computeren indtil brugeren selv fjerner det. Men fordi programmet er så godt gemt, kan det ikke fjernes på normal vis. Samtidig fremgår det ikke af computeren at programmet er installeret.

F-secure advarer da også at Spywaren vil kunne bruges af andre end Sony til at skaffe sig adgang til maskinen, og til at kompromittere systemet.

»Der er intet der tyder på at andre aktører end Sony er afskåret fra at udnytte Sonys rootkit til at sprede skadelig kode. Rootkit-teknikken er i den senere tid blevet anvendt til at sprede skadelig kode og virus,« siger Johan Jarl, sikkerhedsansvarlig i F-secure.

På F-secures hjemmeside er der en formular, som bekymrede musik-kunder kan bruge til at henvende sig til Sony.

»Vi har værktøjerne til at spore og finde programmet, men ikke til at fjerne det. Der må man henvende sig til Sony,« siger Johan Jarl.

Sony har ikke kommenteret sagen over for Piratbyran

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS