Net-kriminelle går efter pengepungen

Sikkerhedsfirmaet Symantec rapporterer i sin halvårsrapport, at det har set en stigning i forsøg på svindel i det seneste halve år.

Siden første januar er antallet af forsøg på svindel og tyveri på nettet steget kraftigt. Det konstaterer Symantec i sin seneste halvårsrapport.

Symantec konstaterer, at det i de forløbne halve år har set flere stykker ondsindet kode, der har til formål at stjæle kreditkortoplysninger og personlige informationer. Især Phishing, der har til formål at stjæle bankoplysninger, er i voldsom vækst. Antallet af phishing e-mails, steg i perioden fra 2,99 millioner om dagen til 5,7 millioner per dag.

Samtidig siger Symantec, at det har set en stigning i antallet angreb, der har til formål at stjæle konfidentielle informationer; kreditkort, personnumre og personlige informationer.

»Angriberne bevæger sig væk fra store angreb på netværk, og over mod mere målrettede angreb direkte mod web- og klientapplikationer,« siger Arthur Wong, vicedirektør for Symantec Security response.

Et af angribernes foretrukne værktøjer, BotNet, er også vokset i perioden. BotNet består af såkaldte zombie-computere - computere der er blevet overtaget af hackere, med det formål at bruge dem som del af angreb. Ved rapportens udgivelse var der 10.352 aktive bot-computere, mod 4.348 i det foregående halvår.

Også en klassiker inden for computerangreb, denial-of-service, er i stigning. I foregående halvår blev der rapporteret i gennemsnit 119 DNS-angreb per dag. I seneste halvår er det tal steget til 927 angreb om dagen.

Antallet af sårbarheder er ligeledes steget voldsomt. Symantec meddeler, at det har fundet 1.862 nye sårbarheder, og det er det højeste antal nogensinde på et halvt år. I tilgift blev 79 procent af disse betegnet som moderate eller kritiske med hensyn til fare for udnyttelse.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S