USA vil gennemtvinge netneutralitet

Den amerikanske telestyrelse vil tvinge internet-udbydere og mobiloperatører til at behandle alle former for datatrafik ens. Den såkaldte netneutralitet skal nu gennemføres med lovgivning.

Regeringen i USA kræver nu at internet-udbydere skal behandle alle former for datatrafik i deres netværk ens. Dette princip, der også kendes som netneutralitet, skal nu gennemtvinges ved lov. Det skriver flere amerikanske aviser, herunder New York Times, Washington Post og Wall Street Journal. Chefen for den amerikanske telestyrelse FCC, Julius Genachowski, vil angiveligt fremsætte de nye forslag under en tale mandag.

Konsekvensen bliver, at internet-udbydere ikke længere må behandle datatunge tjenester som spil eller video eller trafik fra konkurrerende net med en lavere prioritet end den øvrige trafik.

Flere amerikanske internet-udbydere har kæmpet imod netneutralitet. En længere strid mellem FCC og Comcast har sat fokus på spørgsmålet om ligebehandling af datatrafik. Comcast har i længere tid bremset for p2p-forbindelser og argumenteret med, at FCCs retningslinier for netneutralitet ikke er bindende.

De nye regler for netneutralitet skal også gælde for mobilbranchen og det kan betyde, at f.eks. AT&Ts blokering af Skype på iPhone bliver forbudt. Mobiloperatørernes brancheforbund CTIA har allerede kritiseret planerne.

Den amerikanske præsident Barack Obama argumenterede for netneutralitet i sin valgkamp. Indholdsleverandører som Google er tilhængere af netneutralitet, mens internet-udbydere forsvarer deres ret til at sortere i trafikken og bremse de tunge tjenester. Telebranchen frygter, at tunge tjenester som VoIP og video-on-demand vil sluge en stor del af deres båndbredde.

I Europa bliver netneutralitet også diskuteret. Britiske udbydere som Tiscali og BT har kritiseret BBCs planer om at åbne en ny båndbredde-krævende video-on-demand tjeneste.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere