En million zombier på nettet

Hackere har overtaget kontrollen med mindst en million computere på nettet.

Ifølge sikkerhedsforskere har hackere overtaget kontrollen med mindst en million netopkoblede computere, som misbruges til at gennemføre denial-of-service angreb og sende spam og virus. Det er typisk hjemme-computere uden tilstrækkelig beskyttelse, der allerede efter få minutter på nettet forvandles til en zombie-maskine.

Forskerne hos Honeynet Project har brugt måneder på at følge mere end 100 såkaldte zombie-netværk, som kan bestå af alt fra et par hundrede til mange tusinde kaprede maskiner. Det største zombie-netværk bestod af ikke færre end 50.000 computere.

Honeynet Project har samlet data ved at installere ubeskyttede Windows-computere, som hurtigt blev indlemmet i zombie-netværk. Forskerne fortæller at man har registreret 226 denial-of-service-angreb mod 99 forskellige mål. I et tilfælde brugte et firma et DDoS-angreb til at blokere konkurrenternes hjemmesider.

Men zombie-netværk bruges også til at hoste falske netbanker for at samle fortrolige kundedata og til at manipulere online-afstemninger og spil.

»Ved at udnytte flere tusinde bots er det muligt at lukke ethvert website eller netværk på ingen tid. Det burde være selvsagt at bot-netværk er et mægtigt våben, selv i utrænede hænder,« skriver forskerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network