Online Jihad på søndag

Et nyt program med navnet "Electronic Program of Jihad" mistænkes for et planlagt data-angreb i denne uge.

Noget tyder på, at islamistiske terrorister er i færd med at forberede et hacker-angreb mod vestlige lande og andre modstandere.

Det er programmet Electronic Program of Jihad version 3, der har fået observatører til at spærre øjnene op.

Programmet beskrives som et værktøj til at igangsætte et Distributed Denial Of Service-angrep (DDOS), der kan lægge ofrenes hjemmesider ned. Det fremgår af programmet, at det er specifikt rettet mod hjemmesider, der har vestlige, jødiske, israelske eller shiamuslimske ejere.

Normalt iværksættes DDOS-angreb via computere, hvis ejere ikke ved, at computeren indgår i angrebet. Men det specielle ved det aktuelle program skulle være, at personer frivilligt melder sig til at yde computerkraft til angrebet, og at de på den måde bliver digitale martyrer.

Ifølge den israelske nyhedstjeneste Debka cirkulerer der en annoncering på arabisk om udførelsen af et koordineret angreb på søndag den 11. november.

Sikkerhedsfirmaet McAfee har dog nedtonet problemet, da der efter firmaets opfattelse finder lignende angreb sted hver eneste dag.

Desuden mener McAfee, at det tekniske niveau i programmet er meget lavere end i de programmer, som spammere og netbanksvindlere udvikler.

Ifølge hjemmesiden DEBKAfile gik en række hjemmesider med Al Qaeda sympatisører i sort kort efter nyheden om elektronisk jihad. Det skyldes angiveligt, at amerikanske efterretningstjenester havde held til at lukke siderne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere