Online Jihad på søndag

Et nyt program med navnet "Electronic Program of Jihad" mistænkes for et planlagt data-angreb i denne uge.

Noget tyder på, at islamistiske terrorister er i færd med at forberede et hacker-angreb mod vestlige lande og andre modstandere.

Det er programmet Electronic Program of Jihad version 3, der har fået observatører til at spærre øjnene op.

Programmet beskrives som et værktøj til at igangsætte et Distributed Denial Of Service-angrep (DDOS), der kan lægge ofrenes hjemmesider ned. Det fremgår af programmet, at det er specifikt rettet mod hjemmesider, der har vestlige, jødiske, israelske eller shiamuslimske ejere.

Normalt iværksættes DDOS-angreb via computere, hvis ejere ikke ved, at computeren indgår i angrebet. Men det specielle ved det aktuelle program skulle være, at personer frivilligt melder sig til at yde computerkraft til angrebet, og at de på den måde bliver digitale martyrer.

Ifølge den israelske nyhedstjeneste Debka cirkulerer der en annoncering på arabisk om udførelsen af et koordineret angreb på søndag den 11. november.

Sikkerhedsfirmaet McAfee har dog nedtonet problemet, da der efter firmaets opfattelse finder lignende angreb sted hver eneste dag.

Desuden mener McAfee, at det tekniske niveau i programmet er meget lavere end i de programmer, som spammere og netbanksvindlere udvikler.

Ifølge hjemmesiden DEBKAfile gik en række hjemmesider med Al Qaeda sympatisører i sort kort efter nyheden om elektronisk jihad. Det skyldes angiveligt, at amerikanske efterretningstjenester havde held til at lukke siderne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos