1,5 Ghz og dualcore på vej til mobilen

De nyeste smartphones har processorer på 1 Ghz. 1,5 gigahertz-processorer med to kerner er allerede på vej.

Nogle af de helt tunge drenge mobilmarkedet i dag som HTC HD2 og Googles nye Nexus One har processorer på ikke mindre end 1 gigahertz. Det er det amerikanske firma Qualcomm, der står bag den såkaldte Snapdragon-processor i begge mobiler. Og de er nu på vej med endnu mere vilde processorer til morgendagens mobiler.

Luis Pineda, der er senior vice president hos Qualcomm, kunne således afsløre til sitet hexus.net, at de er på vej med to nye og endnu hurtigere processorer. Begge bygger videre på den Snapdragon-processor, vi allerede kender.

Den første model hedder 8X50A, og har en hastighed på 1,3 gigahertz. Den skulle allerede senere i denne måned blive tilbudt til producenter, og det forventes, at vi vil se de første modeller, der gør brug af denne processor, engang sidst på året.

Den anden model hedder 8X72, og er endnu vildere. Den har to kerner, der begge har en hastighed på 1,5 gigahertz. Den skulle dog først være klar mod slutningen af året, og vi får således formentlig tidligst modeller med denne processor at se i 2011.

 

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S