Pirat-razzia mod nordiske Eterra

IT-virksomheden Eterra, som er en del af Merkantildata-koncernen, har efter en storstilet politi-razzia i den norske afdeling, sigtet 4 ansatte for omfattende distribution af piratkopierede film- og musikfiler fra virksomhedens servere. Pladeselskaberne varsler erstatningskrav.

Norsk politi har beslaglagt servere med 1000 film- og musikfiler i den norske afdeling af IT-virksomheden Eterra. Man skønner, at over 70 ansatte har været involveret i brugen og distributionen af de piratkopierede filer, skriver den norske avis Dagens Næringsliv.

De 70 ansatte udgør omkring en tiendedel af det samlede antal ansatte i Oslo afdelingen.

Fire ansatte er allerede sigtet for brud på loven om ophavsret efter politiets uanmeldte razzia for nogle uger siden, men sagen er langt fra afsluttet, da der stadig afhøres vidner.

Oslo politi gør opmærksom på, at selve virksomheden ikke er mistænkt for noget strafbart.

Den administrerende direktør i Eterra, Sverre Bjerkeli, udtaler, at virksomheden har gjort det, den kunne for at samarbejde med politiet efter razziaen. Også opsigelser har været diskuteret, men alle de involverede får lov til at beholde jobbet. Kun seks ansatte har fået en skriftlig advarsel og fire er blevet suspenderet i en periode, skriver Dagens Næringsliv.

Det Merkantildata-ejede selskab kan vente et stort erstatningskrav fra blandt andet Norsk Videogramforening samt musikorganisationen IFPI.

I Norge er det ikke ulovligt at downloade ophavsretsbeskyttet materiale til privat brug, men det er forbudt at distribuere det videre.

Fra den 1. juli 2003 fusionerer Merkantildata-enhederne Eterra og Ementor til ét selskab og bliver derved en af Nordens største virksomheder inden for forretningsrådgivning og IT-løsninger. Moderselskabet Merkantildata skifter derefter navn til Ementor og de fire datterselskaber får navnene Ementor Norge, Ementor Danmark, Ementor Sverige og Ementor Finland.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere