Microsofts nye mobil-OS er i en klasse for sig

Windows Phone 7 series overbeviser med helt ny og superenkel brugergrænseflade.

Artikel top billede

Det kan næsten ikke kaldes en opgradering når Microsoft nu skifter Windows Mobile 6.x ud med Windows Phone 7 Series. Selskabet har skrottet stort alt i det gamle mobil-OS og i stedet skabt en helt ny, og ifølge de første indtryk meget enkel og overbevisende brugergrænseflade.

Der var flere overraskelser, da systemet blev præsenteret i eftermiddag på Mobile World Congress i Barcelona. Den første er, i hvor høj grad Microsoft har skrottet det gamle OS og gennemgående fornyet styresystemet.

En anden interessant detalje handler om, at Microsoft går helt nye veje hvad angår hardware-krav.

Windows Phone 7 Series medfører langt strengere og ensartede hardware-krav end man er vant til fra de gamle Windows Mobile-versioner. Blandt andet vil Microsoft sørge for, at alle mobiler med det nye styresystem er kraftfulde og ensartede. Det betyder blandt andet, at de alle vil have store kapacitive touch-skærme med høj opløsning og multi-touch. Alle modellerne vil også have tre knapper på fronten: Start, søg og tilbage.

Startskærmen har også fået et helt nyt udseende. Den består af bokse, der opdateres løbende over nettet. Man kan for eksempel have personer, der løbende får deres status og billede opdateret direkte på startskærmen. Man kan også tilføje for eksempel billeder eller en Xbox Live-boks direkte på startskærmen.

Hele brugerfladen minder en del om Zunes brugerflade i udseendet, mens den kendte kalender- og Outlook-funktionalitet fra Windows Mobile skulle være bibeholdt. Noget nyt i brugerfladen er barer, der kan trækkes op fra bunden, som tilbyder en flere valgmuligheder i de enkelte programmer.

Ingen falske 3D-effekter

Mange af de allerførste meldinger på pressekonferencen i Barcelona var generelt positive overfor den nye brugerflade.

”Der er ingen farvegradueringer i ikonerne, ingen falske 3D-effekter eller skyggevirkninger, ingen overfyldte baggrunde (faktiske ingen baggrunde overhovedet), og meget lidt visuelt pynt ud over en ren, enkel typografi og animering af overgange. Dette OS ligner intet andet på markedet, og vi mener, at det er til dets fordel. Man kunne måske nok bruge lidt flere informationer I enkelte skærmbilleder, og vi mangler stadig at se, hvordan systemet vil tackle sådanne ting som notifications. Men designet på dette interface er helt sikkert i en klasse for sig,” skriver for eksempel Engadgets chefredaktør Joshua Topolsky.

Windows Phone 7 Series finder selv ud af, hvis tekst egentlig er telefonnumre eller adresser. Hvis det for eksempel er en adresse, kan man trykke på den, og derved bringes man ind i Bing Maps, som også understøtter multi-touch.

Noget nyt er noget, Mirosoft kalder for hubs, eller centre på dansk, der er steder i mobilen, hvor alt af en bestemt type indhold er samlet.

Den først er People Hub. Det samler al information om ens kontakter fra blandt andet Facebook og Windows Live. Herinde kan man så holde øje med alle ens kontakter og hurtigt se de nyeste opdatering.

Den næste hedder Pictures Hub. Den opdaterer også automatisk over nettet, og kan hente billeder fra for eksempel Facebook, mens billeder kan arrangeres efter blandt andet dato og personer, billederne er fra.

Microsoft har naturligvis heller ikke glemt Office, der har sin egen Office Hub, hvor alle ens dokumenter er organiseret.

Music & Video Hub er stedet, hvor alle ens sange og video er samlet. Zune-tjenesten vil være integreret i alle Windows Phone 7-mobiler, der vil synkronisere musik, som man kender det fra Zune.

Den sidste såkaldte hub er Games Hub. Den integrerer direkte med Xbox Live, så man kan se sine venners og modspilleres detaljer direkte på mobilen.

Microsoft har over for ComONs søsterblad Mobil.nu afsløret, at det nye mobile styresystem først kommer til efteråret.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S